Skip intro
Окото трудно свиква с върховия електрически SUV на BMW, но този мобилен менхир е отличен по всички останали параграфи. Баварците постепенно ни възпитават да очакваме причудливи решения и да отбелязваме, когато се появи нещо по-обрано, като последното X1. От няколко ключови модела насам брандът преживява метаморфоза и тества границите си. А може би се настройва за нова аудитория.
Със сигурност BMW е най-интересният за следене откъм дизайн експерименти. Та дори и рециклируемост и нулев въглероден отпечатък. BMW са един от първите производители, които изпълнява напълно целите си за нулеви емисии по време на производство, както и етичен произход на суровини.
При концепцията си Vision Circular от BMW заговориха за материали и компоненти, които се преизползват. А наскоро представител на компанията направи Patagoniа тип изказване за това как потребителите на бранда трябва да си карат максимално дълго своите автомобили и да се въздържат от покупка на нови.
Едва ли това е някакъв катарзис на BMW. Най-вероятно конюнктурата е идеална за такъв род изказване. Защото все още търсенето е голямо, BMW регистрира чудни печалби при намалени продажби заради повишения марж на единица продаден автомобил.
От друга страна е чудесно да го играеш бранд бунтар, едва ли не посланик на right to repair движението, което да върне “инструментите за поправка” обратно при работниците, опс при консуматорите. Както казва кварталният монтьор на беемвета: “Всичко е игра с публиката”.
История
По времето на модела 2002 автомобилите BMW са били рядкост и съответно, управлявани от ограничен брой ентусиасти, които много добре знаят какво карат и защо го карат. В наши дни BMW продава милиони автомобили по цял свят и феновете на марката не се поздравяват с клаксон или светлини. Електрическият iX BMW може да върне този ексклузивитет.
Уроците, научени от i3, не са забравени, те са инкорпорирани в дизайна и производството на този автомобил. Той отново е електрически от нулата и в производството му има много иновации и малки революции, които тепърва ще се изплащат от следващите поколения изцяло електрически автомобили на бранда.
Въпреки че е приблизително с размерите на X5, iX има малко общо с този утвърден SUV – и конструктивно, и визуално. iX е представен като новоразработен модел с уникална структура, изработена от високоякостна стомана, алуминий, пластмаса и въглеродни влакна. Шасито използва многораменно алуминиево окачване.
В него е вградена гигантска версия на вертикалното изпълнение на традиционните двойни ноздри на BMW, а в iX липсват характерните линии по цялата дължина, характерни за повечето BMW. Той е безформен, особено в “задушаващия контурите” цвят Storm Bay Metallic на нашия тестови автомобил. Въпреки това той е доста обтекаем, с коефициент на съпротивление 0,26.
Пърформънс
iX стартира като xDrive50, но сега BMW добави и по-мощния iX M60. Той разполага с подобрени предни и задни електромотори, произвеждащи максимална мощност от 610 конски сили (в спортен режим) и до 1099 Нм въртящ момент (при използване на launch control). Тези показатели са с 94 конски сили и 334 Нм повече в сравнение с xDrive50.
Както може да се очаква, тези увеличения са забележими. Ускорението до 100 км в час отнема само 3,2 секунди, а четвърт миля се изминава за 11,5 секунди при 193 км/ч и двете стойности са с почти секунда по-добри от така или иначе бързия xDrive50. За машина, която тежи повече от три тона, такова ускорение е невероятно. А благодарение на мигновената реакция и ускорението без превключване на предавки, M60 се усеща дори по-бърз от тези данни.
С едно движение на десния крак можете да изпреварите почти всеки, навсякъде, с всякаква скорост, без особени усилия. На криволичещ междуградски път това ускорение ви изстрелва от завой в завой с почти същата интензивност. При такова шофиране се нуждаете от нещо повече от рекуперативно спиране, за да забавите, а големите дискове на M60 са подходящи за тази задача. По време на тестове те спират M60 от 112 км/ч за 48,7 метра.
За да отговори на предпочитанията на водача си, M60 предлага няколко нива на регенеративно спиране, както и управление с един педал, което изисква само кратка адаптация и е много удобно при градско шофиране. Това е функция, с която бързо се свиква и която горещо се препоръчва, ако искате да изстискате още няколко километра пробег.
Въздушните възглавници и управлението на задните колела – и двете опция за xDrive50 – тук са стандартни. Въпреки че M60 завива в завоите охотно и пъргаво, няма как да се объркате, дали управлявате тежка машина или не. И въпреки гумите Bridgestone Alenza 001 с размер 275/40-R22, максималното сцепление в завоите е само 0,87 g, с една бройка по-ниско, отколкото постига xDrive50. Безпроблемното преминаване през всекидневния трафик е по-подходящо за наклонностите на M60.
В тази си роля M60 е забележително способен. Вози се много добре благодарение на регулируемите амортисьори и въздушното окачване в четирите ъгъла. Шумът от пътя също е сравнително нисък, а вътре има много място. Всъщност, въпреки че е с няколко сантиметра по-нисък от X5, M60 има повече място за пътниците отпред и отзад, както и по-голямо пространство за багаж.
Интериор
Интериорът също е много приятен, с прекрасна перфорирана тапицерия и същите подобни на шлифовано стъкло бутони за регулиране на седалките, регулиране на силата на звука и копчета на iDrive, които се намират в току-що представените нови модели от серия 7. Това е комфортен салон за вашите пътувания.
Разположението на инструментите е в голяма степен в актуалния дизайнерски език на BMW с Curved Display, включващ 12,3-инчов LCD инструментален панел пред водача и 14,9-инчов дисплей за iDrive 8 в центъра на арматурното табло. Това е атрактивна, четлива и удобна подредба, въпреки че т.нар. шестоъгълен волан е повече за hype eфект, който частично блокира клъстера с инструменти и едва ли е необходим за осигуряване на достъп за краката, както в истинските performance автомобили.
Много от конфигурациите на инструменталния клъстер предоставят информация по произволен и невинаги адекватен начин. А екранът на iDrive има 37 икони, всяка от които представлява функции, предлагащи подменюта с различна степен на сложност. Например, можете да изберете опция, която се опитва да възпроизведе атмосферата на двигател с вътрешно горене, но звучи по-скоро като хриптяща турбина.
Пробег и зареждане
Захранван от батерия с капацитет 106,3 kWh, iX M60 с 22-инчови джанти има пробег от 440 km по EPA. Със стандартните 21-инчови гуми пробегът нараства до 463. При нашия тест за пробег на магистрала със 120 км/ч iX M60 надмина оценката на EPA – необичаен резултат – и постигна 466 km. Всъщност това може да учуди хората отвъд Атлантика, защото EPA методът за оценяване на пробег включва по-малко магистрала. Европейският стандарт включва повече време на магистрала във формулата си.
Разбира се, толкова голяма батерия изисква специално зарядно устройство, за да се поддържа в добро състояние. При използване на 120 волта не можете да се справите дори с 30-километрово ежедневно шофиране. Вграденото зарядно устройство на iX е с мощност 11 kW, така че можете да заредите дори напълно изтощена батерия за около 12 часа с типичната 9,6-киловатова кутия от ниво 2, като по-обичайното зареждане от полупразна батерия е лесно осъществимо, докато спите.
В САЩ базовата цена на тестовия автомобил е 109 895 долара, което е с около 25 хил. USD повече от xDrive50. И тази цена набъбна до почти 120 000 долара благодарение на перфорираната кожена тапицерия Amido (тъмносива) (3500 долара); пакета Executive (3000 долара); боята Storm Bay Metallic (1950 долара); 22-инчовите M Aero двуцветни бронзови джанти с летни гуми Performance, които не са Runflat (950 долара); и индивидуалната тапицерия Titanium Bronze (500 долара).