Ситуацията около сделката между Microsoft и Activision Blizzard се усложнява с всяка изминала седмица. Ако преди месеци сливането на двете компании изглеждаш като сигурна транзакция, то в края на годината, тя изглежда далеч от сключване.
Споразумението имаше успех с регулаторите в Южна Америка, които дадоха зелена светлина на сделката сравнително бързо. Впоследствие обаче тя срещна първата си пречка в лицето на британския регулатор, а след това и в Брюксел и Вашингтон. В основни линии, ябълката на раздора тук се явява Call of Duty и възможността собствениците на PlayStation да не могат да играят игра от поредицата. Дали Sony не преекспонираха нещата, заявявайки как това ще се отрази негативно на целия им конзолен бизнес и възможността им да създават игрово съдържание, не може да кажем със сигурността. Microsoft представиха конкретни числа, от които се вижда, че това просто не е така. Но самите те не си помогнаха в ситуацията, отправяйки всяка седмица различни послания. Веднъж поредицата винаги щяла да излиза за PlayStation, друг път ставало дума за няколко години, след това пак уверение, че искали да запазят сериите и за конзолата на Sony и т.н. В случая с Zenimax например стана ясно, че още следващите две големи игри – The Elder Scrolls 6 и Starfield – няма да излязат за PlayStation. Но не става дума единствено за една игра, разбира се. Microsoft се явяват издатели на платформа и пълен джоб със свободни пари, които харчат, за да придобиват големи и малки издатели, като по този начин се превръщат в опасно голям играч в гейм индустрията.
От Activision Blizzard вече заявиха, че ако Търговската комисия на САЩ блокират сливането, те са готови да се борят с всички възможни средства. По информация на Politico, Комисията възнамерява да повдигне антитръстово дело, чрез което придобиването да бъде спряно. Но и Microsoft няма да се дадат толкова лесно. За това съобщиха наскоро от Bloomberg, позовавайки се на собствени източници.
По информация на изданието, ако комисията блокират сливането, Microsoft ще отговорят с контраиск, а според специалист по антитръстово законодателство, Федералната търговска комисия би загубила. Това, което може да се случи е сделката да бъде затворена след прогнозирания от Microsoft срок – 30.06.2023.