През 2018-та година общественият натиск подтикна Sony да въведе за първи път поддръжката на гейминг сесии между няколко платформи (crossplay) за PlayStation 4. Тази промяна се отнасяше първоначално за големия хит Fortnite преди да засегне и други игри като Minecraft и Rocket League. Сега обаче, след набирането на популярността на заведеното дело на Epic срещу Apple (което се завежда в съда от тази седмица), компанията разкри своите усилия да преговаря със Sony за поддръжка на Crossplay функционалността. Изглежда японският гигант е имал своите условия да таксува издателите на игрите, за да им позволи техните заглавия да използват тази функционалност.
Според документ на Sony отпреди две години, компанията е установила политика за събиране на хонорари за „игри, получаващи голяма част от приходите си на други платформи в сравнение с PS4„. С това се цели стабилен приход на PlayStation Network услугата в сравнение с дела на PS4 Gameplay, като ако отношението между двете стойности е под 0.85, се оформя компенсиращ хонорар.
Така например, ако една игра изкарва по 1 милион долара месечно на всички платформи, но около $900 хиляди идват от потребители в PSN (тоест PlayStation геймърите наброяват около 90% от общия брой), не се оформят задължения. Ако обаче броят играчи (и приходи) пада под 85% спрямо общия приход на играта, Sony претендира за компенсация за поддръжката на цялата Crossplay система, от която получава по-малко, отколкото взима. По тази причина всеки разработчик трябва да споделя своите данни за печалбата на заглавията, спрямо които Sony изчислява своя приход. Може би ще си помислите, че това не засяга крайния потребител, но всъщност във всички модерни заглавия съществуват вътрешни поръчки (като скинове, добавки и други), които биха могли да бъдат по-евтини без влиянието на този допълнителен хонорар.
Директорът на Epic Тим Суини потвърди в понеделник пред Съда, че компанията се е задължила да играе по правилата на Sony и да сключи неизгодна сделка, за да позволи Crossplay функционалност на Fortnite. Това би било в ущърб спрямо Epic и потребителя, ако например „Някой играе предимно на PlayStation, но прави покупки на iPhone„. Според Суини Sony е също единствената компания, таксуваща разработчици за поддръжка на сесии между няколко платформи.
За смекчаване на взаимоотношенията на двете компании, Epic е била готова да разработи ексклузивно PSVR заглавие и дори да предостави разширен Unreal Engine 4 лиценз, по думите на Джо Крайниър в имейли отпреди 3 години. Sony обаче е отхвърлила повечето предложения.
Любопитно е поведението на Epic в опита си да спечели делото срещу Apple. Това, което компанията дефинира като личен въпрос, се оформя по-скоро като идеологическа война за бъдещето на гейминга. Делото се очаква да продължи до три седмици и ще се провежда в Районен съд в Оукланд, Калифорния.