Motorola Edge 20 Pro може да бъде добро начало на вашия списък с разглеждани смартфони, ако търсите телефон, който се предлага на по-достъпна цена от най-високия флагмански клас устройства. Някои от най-добрите телефони, които можете да закупите в момента, се намират в средния ценови клас, а моделът, който ще разгледаме в това ревю е точно такъв.
Въпреки че Еdge 20 Prо не е модел, който може да срещнете в списъците и класациите с най-добрите Android смартфони, които можете да закупите, той заслужава да има място в този списък. От Motorola са осигурили едни от най-добрите възможни технически характеристики на пазара в момента, опаковайки в този модел чипсет от най-висок клас, висококачествен дисплей и фантастичен живот на батерията – но наистина моделът няма нищо, което да го отличава от тълпата.
Първоначално Motorola избра да добави „Edge“ в името на модела, заради извитите ръбове на екрана, които създават „ефект за безкрайност“, но изненадващо инженерите на производителя този път са избрали дисплей с плоски ръбове. Не бихме могли да отгатнем какво точно стои зад това решение, като единственото ни предположение е, че това може да е част от старанието на Motorola да направи модела отличаващ се с нещо – все още има много потребители, които далеч не са фенове на извитите ръбове на дисплея, или такива, за които те нямат особено значение, тъй като не изпитват някаква прагматична полза от тях. Каквато и да е причината зад това решение обаче, няма да губим повече време с нея, като директно ще се отправим към същинския преглед.
Motorola Edge 20 Pro: Представяне, цени и наличности
Представен в края на месец юли, Motorola Edge 20 Pro в момента е наличен за закупуване, като устройството е позиционирано в средния ценови клас във всички пазари, на които се продава. В момента апратът без договор струва 1399 лв.
Наред с Motorola Edge 20 Pro бяха обявени още два модела: по-евтиният Motorola Edge 20 от още по-достъпен среден клас и по-бюджетният Motorola Edge 20 Lite. Докато и трите модела имат големи 6,7-инчови дисплеи, поддръжка на 5G и Wi-Fi 6. Ако държите на най-високата производителност и най-добрите камери, то тогава вашето решение е Motorola Edge 20 Pro.
Ако наистина ви е грижа само за екрана и сте готови да направите някои компромиси с другите показатели, тогава Motorola Edge 20 всъщност разполага със същия 144 Hz HDR10+ OLED дисплей като Pro версията на телефона.
Системата от камери е почти същата, но има един сензор, който е различен. При обикновения Edge 20 не получавате перископен телеобектив, който е наличен в pro версията и осигурява 5-кратно увеличение. Вместо това телефона има само телеобектив с тройно оптично увеличение. В по-евтиния модел на телефона и по-малка батерия и по-базов модел чипсет, който не осигурява най-високата производителност на Android mdзара.
Motorola Edge 20 Pro: Дизайн и дисплей
Когато извадите устройството направо от кутията, можете лесно да предположите, ако не познавате повече детайли, че това е телефон от най-висок ценови клас. Предлага се в цветови версии в полунощно синьо или по-класическо синьо, има отличен външен вид. По време на нашите тестове на очи винаги се набиваше отразяващото матово покритие на корпуса на смартфона.
Тежащ само 190 грама, Motorola Edge 20 Pro е много лек, но с размери 163 x 76 x 7,99 mm, който е масивен – което го прави малко труден за използване с една ръка, особено когато ръцете ви са по-малки.
И предната, и задната част на устройството са направени с Corning Gorilla Glass 5, така че, въпреки че телефонът ще бъде сравнително здрав, то все пак няма да предложи най-високото ниво на издръжливост, което е налице на пазара в момента. За разлика от други наскоро представени водещи телефони, Motorola Edge 20 Pro има ниво на защита само IP52, което означава, че също не е напълно водоустойчив. Ще трябва да внимавате за възможните инциденти с този телефон.
На гърба на смартфона има модул с тройна камера, който изпъква доста, така че телефонът не може да остане стабилно върху гладка повърхност, така че е малко досадно да използвате телефона с вибрациите, които се създават, ако не го държите в ръка.
Дизайн
Бутонът за включване на рамката се използва и като сензор за пръстови отпечатъци за отключване на дисплея. Като цяло сензорът работи добре, но е поставен твърде високо по лайсната на телефона, попадайки в една от точките, на които палецът ви винаги попада, когато държите устройството. Така е възможно да отключвате смартфона си или неволно да докосвате сензора неволно. Ако това се окаже прекалено голям проблем за вашите навици за захват на устройството, то тогава може да е желателно да изключите сканирането на пръстов отпечатък и да преминете към друг метод за удостоверяване – като лицево сканиране например, но това е слабо вероятен проблем.
Над скенера за пръстови отпечатъци има два бутона за контрол на силата на звука, а на противоположния ръб има малък специален бутон за Google Assistant, който е доста удобна малка функция, която може да ви бъде полезна. В този смартфон обаче няма 3,5 мм аудио жак за слушалки, така че ако все още използвате кабелни слушалки, ще е необходимо да намерите преходник или да преминете към безжични слушалки.
6,7-инчовият OLED дисплей с плоски ръбове изглежда наистина отлично. С FHD + резолюцията от 2400 x 1080 p, екранът е остър, ярък и с отличителни цветове. Тъй като има честота на опресняване от 144 Hz, превъртането през потребителския интерфейс се усеща изключително гладко, а сърфирането и прехода в уеб страниците са също толкова удовлетворяващи, но най-голяма полза може да бъде извлечена в мобилните игри, като всичко при тях е наистина плавно и гладко. Не сме напълно сигурни защо Motorola е избрала екран с честота от цели 144Hz, надхвърляйки обичайните 120Hz, но не можем да отречем, че качеството на картината се усеща фантастично.
Гледането на видео също беше удоволствие благодарение на поддръжката на HDR10+, която подобрява цвета и контраста, за да подобри цялостното ви изживяване при гледане. Като цяло дисплеят е един от най-добрите, които сме виждали в телефоните на Motorola и всъщност няма нищо негативно, което да можем да кажем за него.
Високата производителност и дългия живот на батерията правят телефона наистина впечатляващ. Освен това, ако обичате да играете мобилни игри, тогава огромния дисплей и честота на опресняване от 144Hz със сигурност ще го направят приятно изживяване.
Не бих казал, че това по някакъв начин е перфектният телефон от среден клас и определено попада по към по-скъпия край на средния клас, но цената му определено си заслужава, защото Motorola Edge 20 Pro наистина ни изненадва приятно с това колко добре се представя във всички показатели.
Ако държите особено много на външния вид и отличителните му черти, със сигурност може да се сдобиете с много по-стилен телефон на същата цена като OnePlus 9.
Производителност и потребителско изживяване
Motorola Edge 20 Pro следва стъпките на предишните модели от семейството устройства Moto, като предлага стокова версия на интерфейса на Android, но с доста голям дял от допълнителни функции, създадени специално от производителя. Ключова сред тях е функционалността „Ready For“, която наподобява функцията DeX на Samsung. По същество, функцията представлява активирането на адаптирана и оптимизирана версия на интерфейса на Android, подходяща за използването на устройството на монитор, подобно на настолен компютър, чрез свързване на периферия.
По време на нашите тестове установихме, че интерфейсът на Motorola в действителност е създаден така, че е възможно телефона да бъде използван вместо настолна конфигурация, без да има значителни недостатъци, а дейностите, които обичайно могат да бъдат извършени от един настолен компютър, отново работят лесно и гладко. Връзката между Edge 20 Pro и монитора може да се осъществи със специалния Ready For кабел на Motorola, но тъй като по същество той представлява USB-C MHL Alt решение, така че може да бъде заменен и от всеки друг кабел със същите характеристики, или дори с UBC-C to USB-C кабел при наличие на съвместим монитор. Като алтернатива може да бъде свързан дори и безжичен дисплей с помощта на Miracast. Ако нямате под ръка мишка и/или клавиатура, екранът на телефона може да се използва като тракпад и/или клавиатура.
Хардуерна производителност
Motorola Edge 20 Pro се захранва от чипсета Snapdragon 870, популярен избор за високотехнологичните смартфони от флагман ниво и висок среден клас за тази година.
Чипсетът SD870 осигурява осемядрен процесор в конфигурация на ядрата 1+3+4, като най-бързото ядро е тактова честота 3.2 GHz, като допълнително за графичните задачи се грижи чипа Adreno 650. Устройството се предлага в няколко различни конфигурации от оперативна памет и вътрешно пространство за съхранение, вариращи от 6GB RAM/128 GB ROM до 12GB RAM/256 GB ROM, като най-високата конфигурация определено звучи сериозно, но едва ли ще са много потребителите, които на този етап да имат нужда от 12GB оперативна памет.
Когато става дума за измерената производителност в рамките на синтетичните тестове, показателите на Edge 20 Pro граничат около средните възможности за представяне на този процесор.
Камери
Edge 20 Pro идва с конфигурация от тройна камера, като основния сензор е с резолюция от 108MP и 5-кратно оптично увеличение, като отива отвъд стандартното 3-кратно увеличение, което повечето смартфони на пазара в момента предлагат. Ако оставим това настрана, това е същата конфигурация от камери с основен сензор от 108 MP и 16 MP ултра широка камера, която може да бъде използвана и за макро кадри, което е постижимо благодарение на възможностите за автоматично фокусиране.
Точно както наблюдавахме при по-базовия Edge 20, основната камера на Edge 20 Pro използва 108MP сензор Samsung ISOCELL HM2 1/1.52 „сензор с 0,7 µm пиксели, които свързва 9-в-1 за резултат 2,1 µm размер на пиксела. Обективът има еквивалентно фокусно разстояние от 24 мм и бленда f / 1.9.
Телеобективната камера използва 8MP OmniVision OV08A10 1/4.4 „сензор с 1.0µm пиксели – това е същата камера, която видяхме при Edge 20. Само с разликата че тук, тя е сдвоена с перископичен телеобектив, който ѝ дава еквивалентно фокусно разстояние от 126 мм ( или поне така пише на гърба на телефона) – което се равнява на приблизително 5 -кратно оптично увеличение. Блендата е f/3,4 и обективът е стабилизиран.
Приложението за камера на Motorola е претърпявало някои промени в миналото, но основният начин за навигация през менютата и режимите остава добре познат. Режимите на камерата са подредени в персонализирана форма. Снимките на дневна светлина, направени с помощта на Motorola Edge 20 Pro като цяло са добри. Детайлите на изображенията са добри и особено харесване естественото предаване на произволни текстури. Като казахме това, има някои случайни области с по-меки цветове, което отдаваме на допуснати софтуерни грешки в процеса на подреждане на изображението. Динамичният диапазон на снимките също е добър.
Финална оценка
Motorola Edge 20 Pro e прекрасен смартфон от високия среден клас, който на практика позволява на Motorola да предложи вариант на потребителите, които търсят качествен смартфон, с производителност и функции, близки до тези на флагманите, но на по-достъпна цена. Качеството на изработката на устройството остава изключително високо, като в много отношения осигурява наистина премиум преживяване. Дизайнът е елегантен, като не се различава и не отстъпва на този на флагманските устройства, а чипсетът под капака не е най-високия възможен клас, но въпреки това е на топ ниво. Цялостното преживяване е като на смартфон от висок клас, а 144 Hz честотата на опресняване е предимство, което почти не може да бъде срещнато на други устройства на пазара.