Съвсем наскоро компанията Microsoft представи флагманските си модели Lumia 950 и 950 XL, работещи под управлението на последната версия на операционната система Windows 10. Малко по-късно от порядъка на два месеца бе представен пък Lumia 650. Изходът на модела се оказа малко символичен – това е десетият смартфон в линията на компанията „Майкрософт“ и един от първите бюджетни модели, работещ с Windows 10. Ами нека се запознаем с това телефонче и анализираме какво всъщност са създали специалистите от Редмънд.

Комплект
Смартфонът се предлага във вече рутинната за семейството на Lumia бяла тънка картонена кутия. Тя изглежда стилно и компактно, въпреки че е направена от обикновен картон, което е напълно приемливо за модел от средния ценови диапазон. В кутията всичко е много скромно: самият смартфон, батерията, документацията и зарядното устройство – 5V / 550мА, без отделящ се кабел. Също така липсват и слушалки и кабел за свързване към компютър.


Дизайн и външен вид
В сравнение с предшественика си в лицето на Lumia 640, днешният ни гост има редица различия в оформлението и материалите на корпуса. За компанията Microsoft, това е първият смартфон, в който се използва метал. Тактилно Lumia 650 се усеща дори по-добре от своите по-големи братя Lumia 950 и 950 XL, чийто разглобяеми корпуси са изработени по вече обичайния принцип със сменяем пластмасов „кожух“, в който е вмъкнат екранният модул, батерията, слотовете и т.н. Металните плоски граници позволяват надеждното държане на смартфона.
В този момент са на разположение само два цветови варианта – бял и черен.


Microsoft напълно са се отказали от гланца, който бе използван в Lumia 640.
Металните плоски ръбове на Lumia 650 и самите панели са със soft-тъч покритие, което позволява здравото и надеждно държане на смартфона.


Към положителните страни на модела се отнася и прехвърления от задната на предната страна високоговорител, разположен в долната част на екрана. При нас за тест е черният модел.
След отстраняване на задния капак, може да се стигне до сменяемата батерия, слотът за MicroSD картата с памет и слотовете за NanoSIM.

Обръщайки се към последните представени модели, се създава впечатлението, че компанията Microsoft е решила да се откаже от ярките цветове на корпуса. Поне тук…
Дисплей
Смартфонът е получил 5-инчов OLED-дисплей с резолюция от 1280 на 720 точки (плътност 297 ppi), с технологията Clear Black и функцията Glance Screen. Използва се и защитно стъкло Gorilla Glass 3 с олеофобично покритие.
От гледна точка на обективните тестове на дисплея на Lumia 650, максималната яркост е на средно ниво – 362 кд/м2, а минималната – 5.3 кд/м2. Значението разбира се не е рекордно, но е достатъчно за работа при всякакви условия.
Много необичайно е да видим OLED-екран в телефон от ценовата категория до $200, тъй като те обикновено се използват в по-скъпите модели на Microsoft. Възпроизвеждането на цветовете и контраста на екрана са на добро ниво. На разположение също така са цветови профили, позволяващи да персонализирате цветопредаването по свой вкус.

В реално използване при ярка дневна светлина, информацията на дисплея е добре различима и четима. Разбира се, при разделителна способност от 1280×720 точки, пикселизация се забелязва, но само при по-внимателно вглеждане.


Непонятна е ситуацията с функцията за двоен тап върху екрана. Странно е, но двойния тап може да „приспи“ смартфона, а събуждането става само с бутона за включване (да се надяваме, че това ще бъде коригирано).
Хардуерна платформа
В основата на Lumia 650 стои процесора Qualcomm Snapdragon 212 (4 ядра Cortex-A7, 1.2 Ghz), 1 GB оперативна памет и 16 GB постоянна, а също така има и слот за карти памет. Относно избрания „пълнеж“ може да възникнат много въпроси, но ще оставим това на съвестта на разработчиците. В първите дни от постъпването, апаратът постоянно „замръзваше“ и се рестартираше, но след всички манипулации с актуализациите на системата, смартфона започна да работи както трябва и оплакванията към производителността в менюто и в интернет изчезнаха. Всъщност, хардуерната платформа налага някои ограничения от към производителността и 3D игрите тук не вървят. Също така липсва и поддръжка на фирмената функция Continuum, но най-вероятно това се дължи на слабия процесор.

Наборът от предварително инсталиран софтуер включва в себе си картите HERE Maps и автомобилната навигация HERE Drive+ и пакетът Microsoft Office. По-подробно за характеристиките на работата и конфигурацията на Windows 10 може да прочетете на сайта на Microsoft.
Към работата на безжичните модули нямаме коментари. Качеството на връзката е на добро ниво, събеседникът се чува ясно. Lumia 650 има две версии с поддръжка на една и две SIM. От личен опит знаем: трябва да бъдете внимателни с поставянето на обрязаните сим-карти, тъй като те могат неплътно да застанат в тавата.
Време за работа
Смартфонът е получил сменяема батерия с капацитет 2000 mah, което от своя страна е с 500 мАч по-малко, отколкото при Lumia 640.

Но, въпреки относително скромния капацитет на батерията, при активна употреба (интернет сърфиране, поща, разговори, снимки) апаратът може да издържи един и половина – два дни работа.

В режим на готовност, Lumia 650 се разрежда много бавно, а това е особено ценно за тези, които използват смартфона не много активно, тъй като в щадящ режим с включен енергоспестяващ режим може да се постигне време за работа до четири-пет дни.
Камери
Lumia 650 е получил две камери: основна 8-Мегапикселова (автофокус, сензор¼“, f/2.2) и предна 2 MП. Основната камера прави снимки с качество „над средното“ при добро осветление.




Усеща се, че качеството на картината е на същото ниво или дори малко по-високо от това на Lumia 640. Резолюцията при запис на видео е 1280 на 720 точки при 30k/s.

Подобрена е и предната камера, благодарение на което снимките рязко са се подобрили от към детайлизация.
Обобщение
Апаратът се оказа много спорен. От една страна, има тънък корпус, хубав дизайн и материали, добра автономия, добър екран и камера. От друга страна обаче – слаба хардуерна част, орязана функционалност на системата и голяма цена, която вероятно ще отблъсне потенциалните купувачи. По наше лично мнение, компанията „Майкрософт“ трябва да разбере, че за $200 в лагера на Android има много по-интересни модели.