Xiaomi Mi Watch беше обявен заедно със смартфона Xiaomi Mi 10Т. Той със сигурност не цели да се конкурира с флагманите в индустрията, обаче разполага с характеристики, които го отличават. Нямаше как да не го разгледаме, защото определено видяхме потенциал в него. Да проверим какво реално ни предоставя този smart часовник.
Какво има в кутията?
Кутията със сигурност е на добро ниво. Презентира какво ни очаква вътре като външен вид и някои от основните характеристиките. В случая разполагаме с черен цвят, който вдъхновява и начина, по който изглежда опаковката. Изцяло черна, с единствено изключение дисплея на Xiaomi Mi Watch.
Обръщайки кутията, виждаме и часовника от друга гледна точка. Тук са изброени някои от по-важните неща за него. Разбираме, че поддържа 2.5-ватово зареждане. Предвид размера на батерията, това е напълно подходящ вариант.
Това, което прави впечатление е, че дефакто часовниците се произвеждат за Xiaomi от 70mai. Това е една компания, която е добре позната със своите камери за автомобили.
Преминаваме към отварянето на кутията. Непосредствено виждаме часовника. Той е придружен от основните книжки с информация и док станция за зареждането му. Връзката между часовника и дока е чрез магнити.
Това, което е учудващо, е изборът на кабел, който не може да се откачва и закачва. Някои хора биха поискали да използват по-дълъг такъв. Но всички знаем, че от известно време със зарядните и кабелите ситуацията е доста странна – по една или друга причина.
Външният вид на Xioami Mi Watch е доста приятен
Както виждаме от кутията, Xiaomi избират кръгъл дизайн, който е много по-близък до традиционните часовници. За разлика от доста други производители, които избират квадратното лице. Включително и Xiaomi за Mi Watch Lite. Избран е AMOLED дисплей с 1.39 инча размер на екрана, което осигурява много добър контраст, в следствие на което виждаме изключително живи и плътни цветове. Другото нещо, което прави часовника да не изглежда никак евтино е 2.5D извитото стъкло, което покрива тъч скрийн екрана.
Следващото нещо, което забелязваме са двата бутона, които да ни помогнат с навигацията. Корпусът е изработен от подсилен с влакна полиамид. Това го прави да се усеща доста здрав и стабилен, но в същото време е лек.
Когато обърнем часовника виждаме, че и от другата страна е леко извит, което го прави да стои добре и удобно на ръката. Не притиска китката и не се залепва за кожата при намокряне – нещо, което се забелязва при някои от моделите с плосък гръб.
Тук се намира и PPG сензорът за сърдечен ритъм. Той е един от най-добрите в категорията си, присъства и в доста по-скъпи умни часовници.
Остава каишката, която е от синтетичен материал, с добър релеф. Изглежда много по-добре от множеството модели, които идват просто с плоска и прекалено минималистична силиконова верижка. Може да се сменя лесно и бързо, благодарение на две лостчета от долната страна. Закопчалката е метална, има два места, през които преминава каишката, за да не падне часовника, ако се откопчае. По принцип не очаквах тук да изглежда толкова хомогенно, колкото всъщност е. Това е един от детайлите, на които по принцип не се обръща много внимание.
Първото включване
Както всеки такъв часовник, когато Mi Watch бъде включен, той трябва да се свърже със смартфона ни. В случая това става с QR код, който трябва да сканираме. Феновете на Xiaomi гривните са запознати с Mi Fit приложението, което се използва там. Тук обаче се използва Xioami Wear. Интерфейсът е много добре изгладен, изчистен от излишни бутони и надписи. Тук имаме добър прогрес. Лесно и ефективно преглеждаме и работим с информацията, която часовникът събира.
Какви възможности за персонализация има Mi Watch?
Това е много важен въпрос, тъй като сме виждали доста хубави часовници, при които тази част куца и отблъсква потребителите. Разполагаме с избор на над 100 лица за часовника към момента. Можем да си го нагласим както от Wear приложението, така и от настройките на самия часовник.
Това фитнес гривна на стероиди ли е?
По-горе споменахме, че това не е часовникът, който ще сложи в малкия си джоб флагманите. Има модели с Tizen OS и Wear OS, които са много по-напред в различни области. Но все пак какво можем да очакваме от този, при положение че струва около 250 лева?
Ако някой каже, че това е доста подобрена фитнес гривна с по-голям, по-красив дисплей и някои допълнителни екстри, би бил прав. Предлага над 117 различни режими за тренировка. При натискане на „Sport“ бутона влизаме в работен режим много бързо.
За хората, които прекарват много време навън имаме GPS, GLONASS, Galileo и Baidu за следене на маршрути и локации, без да хабим батерията на смартфона. Справя се отлично при плуване. Устойчив е на до 5 атмосфери, което е достатъчно за до 50 метра дълбочина.
Предлага добър контрол на музиката, която се възпроизвежда от смартфона ни, но не може да съхранява песни в собствена памет.
Извън спорта и тренировките, чрез него можем да следим съня, стреса и нивото на сатурацията на кислород в кръвта. По отношение на последното, виждаме това да се случва много по-бързо от колкото при доста конкуренти.
Часовникът е много точен в измерването на крачките, но те не се обновяват в реално време, а през кратки периоди от време. Сензорът за сърдечен ритъм също замерва правилно при съпоставка с други методи.
По отношение на следенето на съня. Часовникът се справя доста добре и в тази област. Проблемът е обаче, че той няма да бъде удобен за спане при някои хора. Но това нещо важи и за часовниците като цяло.
При движение GPS на часовникът очертава маршрута ни добре. Като при наличие на много дървета или високи сгради, точността може да е с малко отклонение. Първоначалното засичане на позицията отнема между 30 и 60 секунди. По време на ходене, тичане, поход и прочие може да следите и пулса си, без конфликт с локализацията.
Какво още можем да споменем за часовника?
Нещо, което интересува много хора са известията. Това е може би по-важно дори от спортните функции. В тази област нямам забележки. Доста от часовниците игнорират емоджитата в съобщения, но тук можем да ги преглеждаме. Някои от тях липсват, но по-скоро повечето са на лице. Имаме постоянен достъп до известията, подобно на смартфоните.
Другото интересно е, че ако сме оставили телефона си някъде наоколо, можем да използваме Mi Watch, за да го намерим. Става чрез плъзгане нагоре от началния екран. Естествено, Bluetooth връзката между тях не трябва да е прекъсната, но може да е полезно вкъщи или в офиса.
Колко е животът на батерията?
Тя е с капацитет от 420 мАч. Може да издържи 5-6, дори 7 дни при използване на известията и често следене на сърдечния ритъм, нормално използване на тренировъчните функции. Важно е все пак да се отбележи, че има часовници, които имат режим на постоянно включен екран и предлагат подобни резултати. Животът на батерията надминава Wear OS-базираните часовници, с уточнението че тук използвате наличните приложения и не може да инсталирате такива от трети лица.
Какво е заключението?
Това си е един много очевиден ъпгрейд спрямо фитнес гривните. Позиционира се между тях и по-скъпите и функционални умни часовници. Разполага с прекрасен дисплей, вграден GPS и доста допълнителни функции. В един смисъл това е някаква точка на баланс. Идеален е за хора, които тренират и спортуват активно. Единственото, което осезаемо ми липсва е „Always-on” режим на екрана, но вярвам, че можем да го получим с бъдещ ъпдейт на фърмуера.
Каква е разликата с Mi Watch Lite?
- Тук имаме поддръжка на повече активности
- Имаме по-голям дисплей с по-добра резолюция
- Имаме по-добър живот на батерията
- Часовникът е кръгъл
Въпрос на предпочитания е кой ще изберем да си купим. Но и Mi Watch Lite предлага добро преживяване, предвид значително по-ниската си цена.