Във време, в което човек използва по няколко мобилни устройства, постоянно имащи нужда от заряд, преносимите батерии станаха изключително популярни. Не са малко случаите, в които човек може да се окаже далеч от електропреносната мрежа, а всичките му устройства съвсем скоро да започнат да губят своя заряд.
Повечето лаптопи работят по няколко часа, масовите смартфони са с възможност за работа за не повече от ден в общия случай, таблетите също. Към тях разбира се можем да добавим и многото носима електроника, плеъри и още какво ли не, което също носим със себе си има нужда от заряд, като в последно време в това число се включиха дори електронните цигари.
Външните батерии станаха популярни още преди години, но в масовия случай те спасяват съвсем временно положението, най-вече със смартфона ни. Ако искаме нещо по-сериозно, то изборът ни става доста по-малък, а често и незадоволителен.
Именно това бе причината с голям интерес да посрещнем в редакцията ни един от най-мощните power bank модели, които могат да се намерят на пазара – HyperJuice 130 W USB C, който Dice ни предоставиха за това ревю.
Този малък звяр, идващ в съвсем компактен размер, позволява без проблем зареждането на до три устройства едновременно, като спокойно това могат да бъдат лаптоп, таблет и смартфон, както можем да видим като пример още от самата кутия.
Но нека започнем всичко едно по едно
Моделът, който в България може да се намери в магазина Dice.bg, идва в кутия, малко по-голяма от тази на съвременен смартфон. Бързо виждаме основните неща от нея. Капацитетът ѝ е 27 000 mAh, като трите ѝ порта поддържат 60W, 18W и 100W зареждане. Още от кутията разбираме и за някои от екстрите, на които можем да разчитаме – като това, че батерията е сертифициране за използване в самолет, поддържа бързо зареждане през USB-А порта си и т.н. Интересна подробност е, че това е батерията с най-голям капацитет, разрешен за пренасяне със самолет, одобрена от служби като TSA/EASA и на практика е най-мощната, предлагана на пазара.
За кой е HyperJuice 130W
Отдавна чаках подобен продукт за себе си, защото не рядко пътувам с по няколко външни батерии, за да мога да зареждам устройствата, които използвам по време на командировки, а проблемът с наличието на ток е особено значим по време на конференции, когато всички контакти са заети или по време на дълъг полет, когато освен някое слабо USB обикновено няма никакъв друг източник на ток в икономичната класа.
Батерията, макар на малко по-висока цена, е изключително подходяща за всеки който работи в движение. Всеки за който е съвсем традиционно да остане далеч от контакт докато работи. Подходяща е за тези, които често летят със самолет, както и за хора, обичащи да остават сред природата, където няма ток, но не искат да се отделят от технологиите, които носят със себе си.
Но да отворим пакета и да видим за какво става въпрос. След бързото отваряне на кутията виждаме, че вътре освен самата батерия имаме USB Type C кабел, с който може да я зареждаме, калъфче за съхранението ѝ, както и инструкция.
Външен вид
Още щом издавим от кутийката HyperJuice 130W, впечатление прави, че батерията не тежи чак толкова много на база на възможностите, които предлага. Тя има размери от 174.63 x 77.15 x 25 mm и тегло от 661 грама. Спокойно може да се използва на път, без това да ви притеснява много – на практика тежи колкото два смартфона, а може да зарежда доста повече неща.
При нас беше сребристият цвят, който е доста стилен, а възможност има и за по-тъмен. Продуктът е изработен от доста качествен алуминий. Батерията има заоблени краища, но лесно може да се оставя на гладка повърхност без да се пързаля. По време на ползването ѝ не забелязахме по нея да оставят особени следи от ползването и, което е добре. На горния и край имаме на разположение копче за включване, три порта и индикатор за заряда.
Както можете да видите от снимките и от спецификациите става въпрос за два USB-C порта, единият от които е двустранен, както и един USB-A. Първите два работят с мощност от 60 W и 100W и именно от там имате възможност да зареждате своя преносим компютър. USB А портът пък може да ви помогне, ако искате да зареждате смартфон или някаква друга технология. В най-дясната част на разположение има индикатор, показващ колко заредена е батерията ви, за да можете да се ориентирате по-добре.
Той има 5 LED светлинки и общо взето всяка една от тях обхваща 20% от капацитета на батерията. Подробна информация за това с какъв капацитет работи всеки порт може да се види на срещуположната страна на батерията.
Как свърши батерията своята работа
Имахме възможност да използваме многократно батерията в различни сценарии. С нея зареждахме много различни смартфони и лаптопи, което ни позволи да се убедим в качествата ѝ.
С нея един смартфон като Huawei P30 Pro може да се зареди 5-6 пъти в рамките на седмица и така да елиминирате нуждата от ток до себе си, ако сте някъде с телефона си в рамките на цяла седмица, а възможността за бързо зареждане е наистина приятна.
Интересна подробност, която изненада малко е, че когато зареждате нещо през USB-A порта е нужно допълнително натискане на копчето на батерията, а това не става автоматично като USB Type-C портовете.
По-интересна е ситуацията при зареждането на лаптоп, като за целта използвахме Lenovo Yoga C730. Въпреки едно съобщение на екрана, че все пак не използвам оригиналния източник на енергия – работата ми не прекъсна и заредих батерията си от 0 до 100% за около три часа, докато същевременно си вършех и работа на него. Това ми позволи да не прекъсвам работа с помощта само на един тънък кабел и батерията, която кротко стоеше встрани.
Следващия път, при тест на своя лаптоп започнах зареждането от средата на батерията. Тогава, явно заради заряда, който тя имаше, съобщението не се появи и лаптопът се зареди спокойно за малко повече от час.
В рамките на теста проведохме още няколко експеримента, които показаха, че с един заряд на батерията може да се заради два пъти таблет като iPad Pro, като всяко зареждане траеше около два часа.
Най-екстремен тест бе момента, в който се опитахме да заредим едновременно три устройства – лаптопа с почти изпразнена батерия, смартфона, и таблета. Според документацията на таблета в този случаи мощностите се разпределят както следва 60 W и 45W за двата USB-C порта и 18 W за този в средата. По този начин с един заряд на батерията успяхме да заредим смартфона и таблета напълно, както и лаптопа до 90% за около два часа и половина.
Един пълен заряд на батерията, използвайки зарядното от смартфона, а не оригиналния кабел, защото нямахме подходящ адаптер под ръка отне около 6 часа.
В крайна сметка
В крайна сметка можем спокойно да кажем, че батерията отговаря на всички суперлативи, които получихме предварително за нея. Най-мощната външна батерия работи отлично, не отделя излишна топлина при зарежда, върши работата си както трябва. Не на последно място спокойно можете да носите батерията със себе си и в самолет и да се зареждат безопасно до три устройства.
Огромният капацитет позволява многократно зареждане на отделни устройства и качествено зареждане на лаптопа ви, когато нямате батерия и контакт на близо.
А ето накратко и характеристиките на батерията:
Вход:
– 1 x USB-C PD 3.0, 100W (max)
• Изходи:
– 1 x USB-C PD 3.0, 100W (max)
– 1 x USB-C PD 3.0, 60W (max)
– 1 x USB: QC 3.0, 18W (max)
– обща мощност: 130W (max)
• Време за зареждане на батерията: в зависимост от зарядното
• Размери: 17.5 x 7.7 x 2.5 см
• Тегло: 661 г
- Съвместимост: всички мобилни устройства, със съответния за тях кабел• В комлекта:
– 1 x HyperJuice 130W USB-C Battery
– 1 x калъф за съхранение
– 1 х USB-C към USB-C кабел (100 см)
*Батерията, използвана в това ревю се продава от Dice.bg с 10% отстъпка, след като бе отворена и изпробвана за първи път от нас.