Влагозащитен безогледален фотоапарат
Olympus OM-D E-M5 Body – това е безогледален фотоапарат, който използва сменяеми обективи от стандарта Micro-4/3 или 4/3 чрез адаптер. Корпусът на фотоапарата е изработен от здрава и лека магнезиева сплав и е прахо- и водоустойчив. Фотоапаратът използва CMOS матрица с резолюция 16,1-мегапиксела (формат 4/3), а за обработката на изображенията е предвиден 2-ядрен процесор TruePic VI.
100% обхващане на кадъра в електронния визьор
Сниманият обект може да се види на 100% върху 3-инчовия LCD-екран, а за удобство, потребителят има 7 степени за настройка на яркостта и цветовата температура. Хората със зрителни увреждания могат да извършват диоптърна корекция в диапазона от минус 4 до плюс 2 диоптъра.
5-осева стабилизация и регулиране на въртенето
В този модел е използвана 5-осева система за стабилизация на изображението. Тя спомага за получаването на висококачествени и резки кадри, дори и когато те се правят в трудни обстоятелства, като например, при снимане на движещ се автомобил. По-рано, системата за стабилизация реагираше чрез две оси: горе-долу и наляво и надясно. В допълнение към тези оси, стабилизаторът в този фотоапарат реагира и на въртене в кръг около оптичната ос.

Висока скорост на серийно заснемане – 9к/сек
Високопроизводителният процесор позволява да се постигне висока скорост на серийно заснемане – 9 кадъра в секунда. Фотоапаратът Olympus OM-D E M5 има няколко режима на работа за намаляване на шума, което разбира се позволява да се подобри качеството на снимките, заснети с високо значение на ISO.

Фокус върху 35 точки
Фотоапаратът Olympus OM-D E-M5 бързо и точно обхваща фокуса. Системата за автоматично фокусиране работи правилно дори и в трудни условия на снимане, като например при слаба светлина. Също така, устройството позволява на потребителя да избере желаната точка за фокусиране по няколко начина. Единият от тях – чрез сензорния интерфейс: просто кликате върху желаната област от екрана. Също така е възможно да се избере желания обект с помощта на бутоните за управление на гърба на фотоапарата. Olympus OM-D E-M5 се фокусира върху 35 зони (7×5), обхващащи цялата повърхност на кадъра или по девет зони (3×3).
Съотношение на страните в кадъра – от 1:1 до 16:9
Максималната разделителна способност на изображенията във фотоапарата Olympus OM-D E-M5 е 4608×3456 пиксела. Устройството може да прави кадри със съотношение на страните 19:9, 4:3, 3:2, 1:1 и ги записва в JPEG или RAW формат. Този фотоапарат може да снима със светочувствителност от 200 до 1600 ISO в ръчен режим (може да се разшири диапазона до 25 600 единици ISO). За определянето на този параметър също може да се доверите и на автоматичните настройки (функцията Auto ISO).

Full HD видео-заснемане с честота 30 кадъра в секунда
Представеният Olympus OM-D EM5 може да записва видео-клипове с максимална резолюция от 1920×1080 пиксела при 30 кадъра в секунда. За потребителя са достъпни форматите за видео-заснемане MOV (MPEG-4 AVC/H.264) или AVI (Motion JPEG). Максималният размер на файла е ограничен до 4 GB, а по време на видео-запис е възможно прилагането и на творчески филтри.
Основни характеристики на Olympus OM-D E-M5
-
Матрица: CMOS 4:3 (физически размер – 17,3×13 мм), брой на ефективните пиксели – 16,1 милиона
-
Процесор: TruePic VI
-
Визьор: електронен, OLED, 1 440 000 милиона точки, с регулируеми по диоптър, 100% зрително поле
-
Стабилизатор на изображението: изместване на сензора, 5-осев, вертикална или хоризонтална активация, диапазон на компенсация до 5 EV стъпки
-
Фокусиране: Контрастно
-
Област на фокусиране: 35 зони, автоматичен и ръчен избор
-
Режими на фокусиране: ръчен фокус, покадров автофокс, следящ автофокус, покадров автофокс + ръчен фокус
-
Режима на работа: Автоматично програмиране, Приоритетна диафрагма, Приоритет на затвора, ръчен, i-Auto, сюжетна програма, художествени филтри
-
Брекетинг на експозицията: 2/3/5 кадъра (+ / – 1/3, 2/3, 1-степен EV); 7 кадъра (+ / – 1/3, 1/2, 2/3 степен EV)
-
Сценични режими: Портрет, е-портрет, пейзаж, пейзаж с портрет, Макро, Спорт, Нощни сцени, Нощни сцени с портрет, Деца, Висок ключ, нисък ключ, Цифрова стабилизация на изображението, Макро природа, Свещ, Залез, Документи, Панорама, Фойерверки, Плаж и сняг, Макро конвертор, 3D, Широкоъгълен конвертор, Подводно макро, Широкоъгълно снимане под вода
-
Експозамер: TTL замер с открита диафрагма, 334 зони
-
Режими на експозамера: ESP експозамер, точков експозамер, светла зона, Сянка
-
Художествени филтри: Поп Арт, Мек фокус, Мека светлина, Светла тоналност, Пинхол, Диорама, Крос-процес, драматична тоналност, Нежна сепия, Контурна рязкост, достъпни са вариации за всяко
-
Размер на снимките: до 4608×3456
-
Формат на запис: RAW, JPEG (EXIF 2.2), MPO (3D)
-
Съотношение на страните: 4:3, 3:2, 16:9, 6:6, 3:4
-
Светочувствителност: ISO 200-25600 (настройваем, по подразбиране ISO 200-1600)
-
Екран: OLED, диагонал 3\’\’ с резолюция от 610 000 пиксела
-
Максималната скорост на серийното заснемане – до 9 кадъра/сек; максимална серия – 20 снимки за RAW, 70 снимки за JPEG
-
Тип на затвора: затвор във фокална плоскост с компютърно управление
-
Диапазон на задръжките: 1/4000 – 60 сек
-
Баланс на бялото: флоуресцентна 1, дневна светлина, светкавица, облачно, сянка, под вода, настройка на температурата и ръчен баланс на бялото
-
Програмна обработка на цветовете: i-Enhance, наситеми, натурални, портрет, приглушени, монотонни, художествени филтри
-
Видео: до 1920х1080, 30p, 20 Mbs ;MOV(MPEG-4AVC/H.264), AVI(Motion JPEG); ефекти на мулти-видеоехо, художествени филтри, вграден стерео-микрофон
-
Светкавица: Водещо число – 10, синхронизация 1/250 сек
-
Памет: слот за карти памет SD / SDHC / SDXC
-
Интерфейси: microHDMI, USB AV-out
- Защита от вода и прах
Разбира се, решението за възраждането на OM-D серията и разделянето на безогледалната линия на два сегмента – това си е чисто и просто мода, от наша гледна точка. E-M5 – в \“максималния си комплект\“ се състои от защитен корпус от магнезиева сплав, визьор, новата матрица и отличен стабилизатор.
Всъщност, Olympus OM-D E-M5 в момента напълно оправдава флагманския си статус. Той съчетава в себе си почти всичко най-важно (цвят, арт-филтри, довеждащи практически до състояние на \“шедьовър\“, както и голям подробен набор от оптики) за доброто качество на изображението, отлична скорост на работа и споменатите по-горе бонуси (корпус, стабилизатор, визьор). Сред недостатъците можем да посочим спорната система за управление и кратката автономност на батерията. В действителност, ние Ви представихме един изключително универсален безогледален фотоапарат, който има всички шансове да се пребори за званието най-добрия сред феновете на марката Olympus.