Концепцията на производителите, когато създават смартфони от среден клас, е сравнително проста – те вземат най-доброто от флагманските модели от миналата година и създават телефони, които носят на потребителя висока стойност, но в същото време идват на по-достъпни цени от флагманите, при това без да се правят много компромиси. Въпреки че нишата се промени и разшири доста по размер и дефиниция с течение на времето, това правило до голяма степен и до днес е вярно.
В днешното ревю ще разгледаме модела Moto Edge 20 Lite, една от новите версии на Motorola. Моделът е птелефон от среден клас, дори по-скоро намиращ се в долния край на този сегмент като цена. Въпреки това обаче, той предлага нескромни параметри за ценовия си клас – 90 Hz OLED панел, 108MP камера и 5000 mAh батерия, той има функции, които са съпоставими или превъзхождани от всички най-нови предложения в този клас.
Цени и наличности
Moto Edge 20 Lite вече се предлага на цени, започващи от 700 лв без договор. Предлагат се две цветови опции – Lagon Green и Electric Graphite.
Дизайн и екран
Екранът на устройството е плосък и не следва тенденцията за извитите ръбове. Корпусът на устройството е направен от дебела пластмаса. По отношение на дизайна, обичайно към средния клас устройства няма кой знае колко високи очаквания и претенции. Произведените телефони главно са предназначени да бъдат здрави и да предизвикват най-добрите първокласни предложения на водещите марки, без да струват толкова много. Moto Edge 20 Lite се вписва някъде между обещанието за качество и е добро компромисно решение, което предлага висока издръжливост.
Устройството е съставено изцяло от пластмасата или поликарбонат. По целия му корпус не могат да се открият никакви следи за стъкло или метал, с изключение, разбира се, на екрана. Това обаче не означава, че не се усеща издръжливо, тъй като има както тежест, така и добро присъствие в ръката, а корпусът не се огъва твърде много, когато е подложен на натиск.
Един от бонусите на пластмасовите телефони, който като чели остава неизтъкван почти винаги, е способността на пластмасата да се огъва, което я прави много по-подходяща и издръжлива при падане, в сравнение с други материали като стъкло или метал – телефони като Edge 20 Lite e по-вероятно да останат невредими в дългосрочен план в сравнение с други първокласни модели на пазара днес.
Комбинацията от бутон за захранване/сензор за пръстови отпечатъци заедно с бутона за контрол на силата на звука може да се намери от дясната страна. Сензорът се оказа предимно точен и бърз. Самото място на поставянето му е чисто субективно, но поне на мен ми допада.
От лявата страна може да се намери типичният, неподлежащ на персонализиране бутон Google, който повечето от вас ще натиснат навярно случайно, преди да го изключат напълно, а от долната страна на устройството откриваме един добре дошъл 3,5 мм аудио жак за слушалки.
Отзад се намира много изтънчена щампа на логото на Moto и модулът на задната камера, който е съставен от три отделни сензора. Като стана дума за камерите, тук само ще споменем, че предната селфи камера е фина изрезка, заобиколена от сребрист пръстен.
Без да предлага нещо впечатляващо в дизайна, устройството е създадено така, че да не се усеща евтино или компромисно. Със своите 185 грама тегло и дебелина от 8,3 мм имаме стабилен и здрав апарат, за който няма да се притесняваме много.
Когато дизайнът на телефона очевидно не представлява твърде голямо перо във формирането на цената му, то по отношение на екрана нещата вече стоят по друг начин.
Дисплеят е 6,7 – инчов 1080p OLED панел, притежаващ „1 милиард“ цветове, 90 Hz честота на опресняване и HDR поддръжка– всички данни и спецификации, които са необходими, за да бъде признат за дисплей на съвременен смартфон.
Качеството на дисплея и удоволствието от работата с него могат да бъдат изпитани при всякакви дейности – от ежедневни задачи като четене на съобщения и сърфиране в интернет, при които текстът е много по-приятен и ненатоварващ очите, до играене на игри и гледане на филми. Единственият недостатък могат да се окажат цветовите корекции, с които идва по подразбиране, които правят цветовете предимно по-студени и по-синкави на моменти, но това е нещо, което може да бъде преглътнато. Яркостта на екрана е достатъчно висока, за да може изображението на него да се вижда сравнително ясно и при пряка слънчева светлина.
При опреснението на екрана 90Hz запазва по-дълъг живота на батерията от 120 Hz, и въпреки че като стойност все пак е по-малко, не е добър вариант, тъй като екранът все така си се вижда достатъчно жив и бърз.
Moto Edge 20 Lite има най-технически усъвършенствания дисплей, наличен в средния клас в момента, но за всички, с изключение на най-взискателните към дисплея потребители, това ще бъде повече от достатъчно.
Камери
Основният сензор на камерата е 108MP. За типичното снимане, сензорът комбинира по девет пиксела в един, което ще рече, че крайните снимки са 12MP. Създадените снимки са с достатъчно уловени детайли, но все пак се забелязва, че камерата не е флагманска. Балансът на бялото като цяло е точен, но снимките обичайно имат нисък баланс или преекспониране, като е трудно да се намери приемливо средно положение, което показва липса на достатъчно голям динамичен обхват.
При по-слаба светлина направените снимки изглеждат една идея по-добри, с повече цветове, но отново с малко детайли.
Производителност
Смартфонът идва с чипсет Mediatek Dimensity 720, като се предлага с 8GB RAM памет и 128 GB вътрешна памет за базовата версия. Устройството поддържа ниски работни температури през повечето време. Процесорите на MediaTek никога не са се радвали на същата слава или успех като конкурентите от Qualcomm. Въпреки че през годините са използвани в страшно много модели телефони, тяхното присъствие се приема като отличителен белег за „бюджетен телефон“, който не осигурява нито висока производителност, нито ефективност.
Moto Edge 20 Lite все пак обаче може да се назове като едно от изключенията за устройства, които използват MediaTek чип, но имат с какво да се похвалят. Чипсетът е достатъчен за изпълняването на повечето ежедневни задачи, при това без да се натоварва високо. Независимо дали просто навигирате из интерфейса или използвате по-интензивни приложения, няма да изпитате забавяния, лагване или крашове на приложения, както установихме по време на нашия преглед.
Разбира се, нещата далеч не стоят така, ако се опитате да играете заглавия като PUBG при настройки с високо качество на графиката, но това са игри, които затрудняват дори телефони от по-висок клас. Това, което описахме тук, е подкрепено дори от бенчмарк тестове като Geekbench 5, при които телефонът постига резултат на едноядрената производителност от 506 точки и многоядрен резултат от 1623. Това далеч не е най-високата производителност, която можете да получите от смартфон от среден клас на пазара в момента, но въпреки това представлява изключително задоволителен резултат, който ще ви гарантира едно спокойствие при вършенето на голяма част от ежедневните дейности.
Софтуер
Един от показателите, по които Moto Edge 20 Lite наистина може да се открои от тълпата, е неговият софтуер. Започвайки с оригиналния Moto X през 2013 г., компанията предложи на потребителите си собствена модификация на Android с множество стоково инсталирани приложения, които обаче не са тежки и натрапчиви за устройството. Отделно има множество допълнителни приятни функции, които не са част от базовата версия на Android. Въпреки това, тук не става въпрос за претруфен софтуер като MIUI на Xiaomi.
Въпреки че този показател сам по себе си не е нещото, което би накарало хората да си купят Moto Edge 20 Lite, софтуерната система със сигурност е достатъчна причина да вземете Motorola пред конкуренцията от същия ценови клас и добавя значителен чар към цялостното преживяване от използването на устройството.
Живот на батерията
Moto Edge 20 Lite идва с батерия с капацитет от 5000 mAh, което днес се приема като повече от необходимост, дори в средния клас. Устройството идва със зарядно с мощност 30W, което позволява наистина бързо зареждане. Въпреки че голямата батерия е важен критерий за добрия живот на батерията, тя не е единственият такъв. Необходими са също така ефективен процесор и софтуер, като по отношение на последните показатели можем да кажем, че Moto Edge 20 Lite е по-скоро компромисен вариант.
Въпреки това, в един обичаен ден, устройството издържа около 16 часа използване при писане на съобщения, обаждания, имейл комуникация, сърфиране, стрийминг на музика и други. По отношение на геймплея и гледането на видео устройството издържа около 6 часа и 30 минути, като дори в края на този тест имахме 20% капацитет на батерията.
Финална оценка
Motorola Edge 20 Lite е бюджетно устройство, което предлага добра производителност, качествена изработка, класически дизайн и надеждни характеристики, които са готови да посрещнат повечето ежедневни потребности. Макар и да не може да се похвали с отлична камера, телефонът идва със страхотен дисплей, добър живот на батерията и удобни софтуерни функционалности.