fbpx
14.1 C
София

Motorola Razr 40: Най-достъпният смартфон със сгъваем екран е впечатляващ

Най-четени

С всяка изминала година сгъваемите екрани, които са една от най-големите иновации в мобилните телефони в последно време, стават все по-разпространени и все по-достъпни. Motorola Razr 40 обаче прави нещо, което никой друг сгъваем телефон не е правил досега, а именно да бъде позиционират като устройство за широк кръг потребители, заради баланса между цена, дизайн и спецификации.

Той може да не е новатор по отношение на хардуера и да не ви смае с производителност, но определено е точният апарат за вас, ако новата форма и сгъваем екран ви изкушават.

След като първа пусна модерен сгъваем телефон през 2019 г., Motorola е един от по-опитните производители в тази област на мобилния пазар. За 2023 г. Razr се завръща отново с нов дизайн и атрактивна цена. Същевременно за първи път Razr 2023 е гама от два модела, а на повечето пазари обикновеното издание се нарича Razr 40 в опит да се обвържат телефоните със серията Motorola Edge 40. Съществува и Razr 40 Ultra, който вече разгледахме в подробно ревю.

От известно време тествам Razr 40 и въпреки че има по-малък външен екран в сравнение с Ultra заедно с няколко намаления в спецификациите, той все още е чудесен флип телефон и, може би най-важното, цената го прави най-добрият избор за повечето хора в момента. Ето кои са най-важните неща за него.

Дизайн и изработка

Razr 40 не прилича на предишните три сгъваеми Razr, като Motorola е тръгнала в различна посока с дизайна на този телефон.  Той не прилича толкова на емблематичните дизайни на старите Razr в полза на квадратна форма, забележително подобна на серията Samsung Galaxy Flip.  Разбира се, има и разлики, като например ориентацията на камерите. Въпреки това, ако се вгледате по-внимателно, задният капак от веганска кожа на Razr 40 наистина му придава известна индивидуалност. Винаги съм харесвал телефони от веганска кожа и този е поредният в списъка.

Тя не само изглежда добре – предлага се в Summer Lilac и Vanilla Cream заедно с тестваната от мен Sage Green – но и предлага добър захват и според Motorola е устойчива на петна. Сгъваемите телефони са достатъчно деликатни, така че е хубаво да не се притеснявате за задното стъкло.  Металната рамка се предлага в подходящ цвят, освен в сребрист при модела Cream (както и твърдия пластмасов калъф в кутията), така че като цяло Razr 40 изглежда наистина много стилно. Според мен модният елемент е изпълнен много добре, макар че повече цветове биха били добре дошли.

Motorola предлага само водоотблъскващо покритие с рейтинг IP52 – Galaxy Z Flip 5 е IPX8 – и сгъваемите устройства все още се усещат крехки по различни начини.  Разбира се, Motorola изтъква дизайн без пролуки, когато телефонът е затворен, който е характерен за серията.

Тези, които водят по-градски начин на живот, няма да трябва да се притесняват толкова много, а пантата на Razr 40 е нещо красиво. Вътрешният екран грижливо изчезва във формата на сълза отвътре, за да позволи дизайн без пролуки, а пантата може да държи екрана под почти всеки ъгъл, който искате, така че не е просто затворен или напълно отворен. Лично аз бих по внимателен при използването на модела в малко по-полеви условия, носенето му на плаж или твърде много притискане. Без да е афиширано никъде, мисля, че е той е по-крехък и е добре да го пазите малко повече, особено за попадане на частици мръсотия или не дай си боже камъчета в пантата или между двете страни на сгънатия екран.

Екран и високоговорители

Razr 40 променя тактиката, когато става въпрос за настройката на двата екрана. Обикновено Motorola залага на голям външен дисплей, но тук има малка 1,5-инчова версия, подобно на по-старите Galaxy Z Flip 3 и 4.

От Motorola ми казаха, че това отчасти е начин да се помогне на собствениците да използват телефона си по-малко. Можете да използвате външния екран, за да получавате ключова информация и да изпълнявате различни задачи, като по този начин ще си спестите отварянето на телефона и изкушаването от тежки приложения.

Отворете Razr 40 и ще получите почти същия 6,9-инчов pOLED екран като този на Razr 40 Ultra. Разликата с по-премиум модела е, че той има много по-голям 3,6-инчов външен дисплей.  Вътрешната разлика е, че Razr 40 има 144Hz честота на опресняване, а не 165Hz, но това не е от особено значение в голямата схема.

С диагонал 6,9 инча има достатъчно място за работа, въпреки че съотношението на страните 22:9 е много високо и означава, че достигането на горната част с една ръка е доста трудно. Full HD+ резолюцията от 2640 x 1080 е приятен баланс на рязкост, без да се жертва излишно животът на батерията.

Контрастът и цветовете са стабилни, а яркостта е 1400 нита. Вътрешният екран няма недостатъци. Определено можете да видите и усетите къде се сгъва дисплеят, но това не отвлича вниманието при употреба. Благодарение на пантата, която може да държи телефона отворен под различни ъгли, Razr 40 може да прави някои хитри трикове с разделен екран, като например да разделя приложението на камерата на две части, което ви дава много повече възможности за ъгли, както и за правене на селфита, без да държите телефона.

Липсата на жак за слушалки не е шокираща, а стерео високоговорителите не са нещо, на което трябва а се отделя особено голямо внимание. Те са подходящи за видеоклипове в YouTube или за приемане на повикване по високоговорител, но не очаквайте да получите нещо завладяващо или кинематографично от тях.

Спецификации и производителност

Именно в основните спецификации Razr 40 донякъде разкрива защо е много по-евтин от Ultra и от други сгъваеми телефони. Това е завръщане към старите пътища на сгъваемия Razr, където процесорът не е от флагманско ниво.

Вместо Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, който се намира в Ultra, получавате Snapdragon 7 Gen 1. В България се предлага само една версия с 8 GB RAM и 256 GB памет – и тук няма слот за microSD карта.

Производителността е смесена и за щастие лошата ѝ страна е краткотрайна, защото това е един от онези телефони, които са неудобно забавени при първото зареждане. Въпреки това, дайте му малко време да се успокои и нещата ще вървят напълно добре.

Не е светкавично бърз, но производителността е достатъчно добра, за да не е нещо, което да изпъква.

Сравнителни тестове на Motorola Razr 40

Бенчмарковете на Razr 40 са очаквано по-ниски от тези на съперниците, но не позволявайте да ви отблъснат, особено когато това е разбираемо на тази цена.

Не се пести от свързаност с Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, NFC и 5G, които са на борда.

Камери

Настройката на камерата на Razr 40 е малко по-различна от тази на модела Ultra. Те имат една и съща 32Mp селфи камера (вътрешна) и 13Mp ултраширока/макро камера отвън, но зрителното поле на Ultra е странно по-тясно – 108 градуса срещу 120.

Основната камера тук е 64Mp, така че е с по-висока разделителна способност от 12Mp на Ultra, но има по-бавна бленда от f/1,7 вместо f/1,5. Като цяло обаче имате едни и същи три камери по отношение на това, което правят.

Представянето е смесено, като основната камера (която се разделя на пиксели до 16 Мп) се справя сравнително добре при прилично осветление с остри и цветни резултати, но още преди да достигне слаба светлина, започва да се бори. За мен това беше особено важно по отношение на фокуса – въпреки наличието на OIS (оптична стабилизация на изображението) и лазерен автофокус.

Приемливи резултати при слаба светлина са възможни, но трябва да имате време и търпение да държите телефона стабилно, докато той си свърши работата. Тук формата помага доста защото можете да оставите телефона някъде да снима и да свърши добре работата си, дори да нямате статив.

Ултрашироката камера е полезно допълнение в определени ситуации, но в сравнение с основната камера изглежда размита в повечето снимки. Тя се използва и при избора на макрорежима в приложението и изисква известно самообладание, за да се получат добри резултати.

За моя изненада именно вътрешната 32Мр камера за селфита се оказа най-постоянна и надеждна. Тя се разделя на пиксели до 8 Мп и това ви дава приятен баланс на детайлите, без да се налага да качвате големи файлове в социалните мрежи или да задръствате облачното хранилище.

Впечатляващо е, че тази камера може да заснема видео с качество до Ultra HD при 30 кадъра в секунда. Вероятно обаче ще искате да използвате основната камера за видео, тъй като OIS помага за гладкото протичане на събитията, въпреки че и тя предлага същите настройки за качество.

Живот на батерията и зареждане

Със своите 4200 mAh батерията в Razr 40 не чупи рекорди по издръжливост, но не само размерът е от значение. В обичайния ни тест на батерията PCMark телефонът постигна солиден, но среден резултат от 10 часа и 15 минути.

Истинската новина тук обаче е, че смартфонът постоянно ми осигуряваше два дни използване. Обикновено не съм натоварващ потребител, но поради тестването на телефона го използвах повече, отколкото обикновено.

Motorola предоставя 33W бързо зарядно устройство в кутията, но Razr 40 има малко по-ниска мощност – 30 W. Това не е особено бързо по съвременните стандарти, но все пак може да ви осигури прилични 60% с 30-минутно зареждане.

Радващо е, че Razr 40 има безжично зареждане. Не очаквах това на тази цена за сгъваем телефон. Разбира се, то е супер бавно – само 5 W, но е налице, ако се нуждаете от него, и тази скорост не е проблем, ако го поставяте на зарядното през нощта или в автомобила си докато пътувате.

Софтуер и приложения

Razr 40 работи с Android 13 от кутията и Motorola обеща разумни, но не водещи в индустрията три актуализации на версиите, които ще ви отведат до Android 16. Ще получите и четиригодишни актуализации на сигурността.

Както Motorola прави от години, операционната система е много близка до базовата (това, което бихте получили на телефона Google Pixel), само с някои прости и полезни допълнения. Персонализацията е акцент, както и добре познатите физическите жестове неща като стартиране на камерата и включване на фенерчето изключително лесни – истинска находка, когато държите дете в другата ръка, да ви кажа.

Основното нещо, което може би ще искате да знаете за софтуера на Razr 40, е как работи външният екран.  Той е лесен за използване и можете да изберете кои „панели“ искате да използвате на него, като например часовник, време, възпроизвеждане на мултимедия, календар и други (макар и не много повече).

Намирам го за много полезен, без да е натрапчив, въпреки че има ограничения извън наличните панели. Уведомленията са ярък пример, при който можете да видите и толкова от съобщението. Електронно напомняне за изхвърляне на кофата ми за боклук се отряза точно преди да каже кой цвят кофа се събира.

Можете също така да използвате екрана като преглед в реално време на камерата, което означава, че можете да използвате „задните“ камери за селфита. Това е хитър трик, но е много трудно да кадрирате правилно изображението при съотношението на страните 2:1 и малкия размер.

Razr 40 Ultra с по-големия си външен екран може да е по- примамлив, тъй като на него можете да стартирате всяко приложение за Android, но това както стана явно вече си има своята цена.

В крайна сметка

Motorola може да е загубила част от чара на Razr, като е избрала по-отсечен дизайн, но това няма голямо значение за този иначе много успешен сгъваем телефон.  Това, което беше луксозна покупка в света на смартфоните, сега е нормална опция благодарение на цената от 1600 лв на Razr 40. Това го прави по-евтин от много обикновени флагмани.

И въпреки тази цена Razr 40 има някои впечатляващи характеристики, включително прилични AMOLED дисплеи, дълготрайна батерия и солидно софтуерно изживяване. Има дори безжично зареждане, макар и много бавно.

Разбира се, тук има и недостатъци, които трябва да се вземат предвид при сравнението с Razr 40 Ultra и конкурентите. Чипът Snapdragon 7 не е най-бързият, няма подходяща хидроизолация, а камерите не са прекалено впечатляващи.  Всичко това обаче е приемливо, за да получите флип телефон на разумна цена, което означава, че Razr 40 в момента е най-добрият сгъваем телефон ако основното е покупка при по-ниска цена.

Плюсове

  •     Достъпна цена
  •     батерия, която издържа два дни
  •     Дизайн с веганска кожа
  •     Удобен за потребителя софтуер

Недостатъци

  •     Средни възможности на камерата
  •     Слабазащита от прах и вода

Спецификации

  •     Android 13
  •     1,5-инчов OLED дисплей с покритие
  •     6,9-инчов, 144Hz LTPO pOLED, Full HD+ основен дисплей
  •     Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1
  •     8GB RAM
  •     256GB памет за съхранение
  •     Камери:

64Mp, f/1,7, OIS основна камера

13Mp, f/2.2 ултраширока камера

32Mp, f/2.4 селфи камера

  •     4200mAh

30W кабелно зареждане

5W безжично зареждане

  •     Стерео високоговорители
  •     Страничен скенер за пръстови отпечатъци (бутон за включване)
  •     IP52 Водоотблъскване
  •     Стъкло Gorilla Glass Victus (външно)
  •     5G
  •     Bluetooth 5.3
  •     Wi-Fi 6E
  •     GPS
  •     Nano-SIM
  •     USB-C
  •     73,95 x 170,83 x 6,99 мм (отворен)
  •     184.5/188.5g

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

ЕДЕНИЧНИ ОЦЕНКИ

Дизайн
Екран
Производителност
Камери
Батерия и зареждане
Цена/качество
Абонирай се
Извести ме за
guest

2 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини

С всяка изминала година сгъваемите екрани, които са една от най-големите иновации в мобилните телефони в последно време, стават все по-разпространени и все по-достъпни. Motorola Razr 40 обаче прави нещо, което никой друг сгъваем телефон не е правил досега, а именно да бъде позиционират...Motorola Razr 40: Най-достъпният смартфон със сгъваем екран е впечатляващ