Xiaomi е една от най-новите марки сред големите играчи на смартфон пазара. Разчитайки на качествени модели с отлични характеристики и изключително добри цени, китайската компания постепенно си проправя път сред останалите и за последното тримесечие се нареди на трето място в света по продадени апарати, измествайки Apple.
Това изобщо не е случайно и е плод на усилията на Xiaomi от много години. Компанията все повече навлиза и в България, където вече има официално представителство, а моделите се предлагат не само чрез независим внос и покупка от интернет сайтове, а вече и от мобилните оператори
Вече сме имали възможност да спрем вниманието си на модели на Xiaomi и добре знаем колко дълъг път измина компанията във всичко, което предлага. Сега при нас за ревю е новият Xiaomi Mi10T Pro, представен съвсем скоро и предлаган на пазара преди празниците с много добри оферти, като например в Теленор, където телефонът се продава за 899.99 в комплект с фитнес гривна с най-достъпния план 13.99 на месец за две години.
Апаратът е старшият на компанията от серия, включваща три модела – Mi 10T, Mi10T Lite, които също се предлагат от оператора. Акцентът, още със самото му представяне попадна върху екрана, който има рекордното опресняване от 144 Hz. 108-мегапикселова камера с оптична стабилизация, високата производителност на Snapdragon 865, както и възможността за бързо зареждане. Именно характеристиките са нещото, което привлича най-много при Xiaomi. Ето ги тях накратко:
Характеристики:
- Snapdragon 865
- MIUI 12 базиран на Android 10
- 8GB RAM + 256GB ROM
- 144Hz 6.67″ IPS LCD TrueColor дисплей
- 20:9 и 2400 x 1080 FHD+
- 5000mAh батерия
- 33W бързо зареждане
- 33W включено зарядно в кутията
- предна камера – 20мп 77.7° FOV, f/2.2
- Основна камера Mi 10 T Pro:
- 108MP wide-angle camera
- 1.6μm 4-in-1 Super Pixel with OIS, 82° FOV, f/1.69, 7P lens
- 13MP ultra-wide angle camera,
- 123° FOV, f/2.4
- 5MP macro camera,
- f/2.4, AF 2-10cm
Кутия
Преди да стигнем до самия телефон обаче, винаги обръщаме голямо внимание как точно той пристига при нас. Кутията на Xiaomi MI10T Pro отново е доста стилна, издържана в черно, а в нея веднага виждаме колко са качествени всички използвани материали. Както отбелязахме и при предишните ревюта на тази марка – една от разликите, които са постигнали с техни апарати, които сме виждали преди време е именно това. Моделът идва като премиум устройство, каквото всъщност е.
Независимо дали го взимате за себе си, или за подарък – това доставя удоволствие още преди да го стартирате. Отлично впечатление прави, че освен стандартните неща в комплекта, на разположение имаме и доста качествен силиконов калъф, така че няма нужда да се купува такъв допълнително. Същото се отнася и за протектора на екрана, който можем да намерим вътре. Освен тях и документацията имаме и адаптер за 3,5 мм слушалки, тъй като моделът има само USB-Type C за съжаление.
Външен вид
Веднага след като разгледахме какво точно има в кутията, изваждаме апарата от защитата и го пускаме. Материалите, от които е направен са отлични, докосването до него е удоволствие. Самият начин, по който изглежда, е по-скоро класически като няма на лице особено отличителна черта когато го гледате отпред – почти целия панел е зает от екрана ~85.2% според данните на GSM Arena, които правят подобно прецизно измерване. На практика освен екрана, който има малка дупчица за камерата, отпред можем да видим само много тънки рамки, които едва се забелязват когато екрана работи.
Но тук добрата новина е, че от Xiaomi не са се опитали да правят така модерните извивки на екрана. Апаратът благодарение на това се държи много добре в ръка, а на екрана може да се сложи съвсем спокойно качествен протектор.
Погледнем ли отзад обаче нещата се променят. Моделът има много характерна камера заради основния си сензор. Повечето камера панели на флагманите тази година предлагат визуално почти еднакви сензори, побрани в един общ блок, докато тук те са подредени така, че над всичко стои основния сензор, който със своите 108-мегапиксела е наистина голям. Дали това повлиява много при снимките – предстои да видим след малко.
Към описанието на външността на телефона, което най-добре можете да видите във видеото, което споделяме в статията, можем да отбележим здравата алуминиева рамка и стъкленото покритие на телефона, което е и върху гърба
Това е Gorilla️ Glass 5. Докато държим апарата, усещането наистина е за флагман, доста качествено направен. Голям модел с отлични характеристики и възможности – а това се оправдава, както можете да видите в следващите редове.
На профила на телефона можем да видим хардуерните бутони за управление на звука, както и този за включване, който побира в себе си сензор за пръстови отпечатъци. На долния край на апарата виждаме USB Type-C порт, слота за карти, както и високоговорителя. Отгоре е една важна за нас екстра – инфрачервен порт, с който можете да управлявате различни други устройства като с дистанционно.
Екранът не е извит, но за сметка на това гърбът, подобно и на Mi10 серията, има много приятна извивка, която създава приятен ефект от пречупването на светлината. На него има изписани стандартните надписи, логото на компанията, като любопитна подробност е, че те са разположени вертикално, за разлика от тези при другите модели. Заради стъклената повърхност обаче почти не се забелязват, докато ползвате устройството. Важна подробност обаче е, че на разположение има черен, сребрист и дори син вариант.
Под капака
В хардуерно отношение моделът е с топ характеристики. Въпреки че цената му е близо два пъти по-малко от тази на друг актуален смартфон с много сходни характеристики Mi10T Pro предлага чипсет Snapdragon 865, с осемядрен процесор (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) създаден, при 7-нанометров технологичен процес. Графичният ускорител също е топ – Adredno 650. В комбинация с това хардуерът на смартфона предлага 8GB LPDDR5 RAM, както и 128/256GB бърза памет за файлове от тип UFS 3.1. Като някакъв минус можем да отбележим само отсъствието на microSD слот за карти.
Всичко, което касае производителността на апарата е на максималното възможно ниво. В нито един ден от неговите тестове не усетихме някакво забавяне, забиване, лагване и т.н. Моделът върви плавно и се справя отлично дори с по-тежките програми, дори когато вървят на заден фон. Мултитаскингът не е никакъв проблем за Xiaomi Mi10T Pro и превключването между тях става много бързо. Все пак сред програмите, предварително инсталирани в модела има има и такава за оптимизиране, но не се наложи да я ползваме нито веднъж. В синтетичните тестове моделът постига
AnTuTu: 563961 (v8) срещу AnTuTu: 514485 (v8) за Samsung Galaxy S20 Ultra да речем, GeekBench: 3311 (v5.1) срещу GeekBench: 2697 (v5.1) и GFXBench: 46fps (ES 3.1 onscreen) срещу GFXBench: 21fps (ES 3.1 onscreen). Всички тези данни са доста показателни за какво устройство става въпрос, въпреки че е показано близо година след флагмана на Samsung.
Звукът на модела се осигурява от два високоговорителя, звучащи отлично, а моделът има дори сертификация за Hi-Res Audio, която определено покрива
Той е 24-bit/192kHz и независимо дали ползвате апарата със слушалки, или ползвате споменатите вградени говорители, резултатът е много приятен. На апарата можете да гледате не само музикални клипове, но дори и цял филм – освен във визуално, дори в звуково отношение нещата са чудесни.
На разположение на потребителите има всички възможни и актуални стандарти за свързване, използвани при флагманите, сред които 5G, 4G LTE, двубандов Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC и USB Type-C.
Екран
Дисплеят на Xiaomi Mi10 T е с размер от 6,67 инча по диагонал и е с IPS DotDisplay матрица. Той е един от акцентите в телефона. Със своите 144 Hz опресняване и яркост от 650 нита, работещ в резолюция Full HD+, екранът на апарата предлага невероятно живи цветове, които се движат плавно. Не е без значение поддръжката и на HDR10 цветове, но опресняването, което е като на геймърски монитор има огромно значение за това, което виждате – повечето телефони до този момент можеха да се похвалят с 90 Hz, а един от рекордьорите на 2020 година е със 120 Hz.
Важно е да кажем, че моделът не работи непрекъснато с това опресняване, защото от него нямате нужда в определени моменти. По много умен начин обаче с технология, наречена AdaptiveSync той сам се оптимизира, за да ви предложи тази опция точно в момента, в който от нея ще има значение. Така той постоянно променя стойностите от 30 до 144 Hz и пести много енергия. Впечатленията ни от екрана обаче са повече от отлични. Това е един от най-добрите екрани, които сме виждали, при това далеч не в най-скъпия апарат, който сме ползвали.
Заради HDR 10 и 144 Hz насладата от гладките анимации, а при играта на мобилни игри, които поддържат подобни стойности – разликата е повече от видима
Интересно е, че въпреки че не OLED поне на пръв поглед той покрива всички негови функции и по-неопитно око със сигурност не би уловило разликата. Споменавайки око обаче, задължително трябва да кажем, че моделът има налична сертификация от TÜV Rheinland за ниски нива на синя светлина, за да са спокойни потребителите на модела, че няма да навредят на очите си, дори при по-продължително взиране в апарата, особено в часовете преди да заспят.
Камера
Именно тя е голям акцент в PRO версията на Mi10T. На практика камерата е тройна, като акцент в нея е вече споменатия неведнъж 108-мегапикселов сензор. Той е с отлични характеристики (f/1.7, 26mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF) и разполага с оптична стабилизация. Самият сензор с дело на Samsung и е доста сходен с този, използван за техния флагман. Освен него виждаме и 13-мегапикселов сензор с ултра широк обектив до 12 градуса, както и 5-мегапикселов сензор за макроснимки. Камерата няма перископ и оптично увеличение, но софтуерно можете да увеличите до 2 пъти дадена картина, използвайки изрязването от снимка на основния сензор.
Качеството на снимките е отлично, както можете да видите от тези, които прилагаме в статията
Нямахме възможност за много снимане заради положението в момента, но сами можете да видите детайла, който е получава, особено при добра осветеност. На лице имаме и технология а сливане на четири пиксела в един, което води до още по-качествени снимки. При по-ниска осветеност камерата също се справя отлично заради вградения нощен режим. Интерфейса на камерата предлага много възможности, които се отварят допълнително. Там можете да видите възможностите за снимане в RAW, HDR, панорамна снимка и други.
При снимането на видеото със сензора можете да правите дори 8K видео клипове, които се получават отлично, но имат много голям размер. Камерата предлага всички останали познати режими като забавен кадър и таймлапс и се справя отлично.
Селфи камерата на модела е 20-мегапиксеова, като отново се възползва от сливане на пиксели за по-качествени снимки. С нея също се получават добри кадри, както денем, така и нощем, а видеото може да се записва във Full HD до 30 кадъра в секунда.
Батерия
Батерията на модела е с капацитет от 5000 мАч, а предлага както казахме вече при характеристиките и бързо зареждане от 33W. Можете да заредите цялата батерия напълно за 59 минути, но на практика това няма да ви се наложи, ако не искате да ползвате апарата повече от ден. С него при по-активно ползване спокойно можете да издържите цял ден ползване и няма да имат никакви проблеми. Няма възможност за безжично зареждане и това е едно от многото малко неща, с които апаратът се отличава от най-скъпите флагмани по характеристики.
Операционна система и софтуер
Смартфонът идва с Android 10 и потребителския интерфейс на китайската компания MIUI 12. Той е много характерен за апаратите на Xiaomi и ще бъде добре познат на всички потребители, ползвали тази марка преди. Останалите пък ще свикнат много бързо, особено с удобните функции, които отсъстват в чистия Android, както и при интерфейсите на другите копмании. Освен приложенията на Google, имате и много такива предварително инсталирани от Xiaomi.
Това на някои потребители днес не се харесва, но поне според мен е едно от малко неща, които дават разлика в устройствата, след като всички ползват сходен хардуер. Имате огромни възможности за персонализация, а повечето неща могат да се правят по няколко различи начина и вие трябва да изберете кой точно да ползвате. На практика няма проблем и да изчистите всичко и да минете към много семпъл Android, но апаратът работи отлично и много бързо дори с повечето „шарении“, които обаче са много удобни и някой ден ще им посветим цяла статия.
В крайна сметка
Апаратът е истинско попадение за тези, които искат да си намерят нов флагман, но не искат да плащат суми над 2000 лв В момента той може да се намери за под 1000 лв, като в Теленор с двугодишен договор на най-ниския план от 13.99 може да се вземе за 899.99, при това покрай коледната промоция с подарък фитнес гривната на компанията XIAOMI Mi Band 5.
На тази стойност получавате апарат, която от една страна е „почти флагман“, но от друга има характеристики като 144 Hz опресняване на екрана, с която не могат да се похвалят дори актуалните в момента флагмани. В него липсват много малко неща, които вероятно много от вас няма изобщо да използват, но най-важните неща за на топ ниво. Именно това прави Xiaomi MI10T Pro отличен избор и му дава възможност да запише максимална оценка при цена/качество.
Той ни връща към времето, в което най-хубавите смартфони не бяха над 2000 лв, а взимайки го потребителят получава устройство с високи характеристики, качествена изработка, което ще е актуално още доста време.