Социалните мрежи трябва да разкриват личностите на анонимните онлайн тролове и на лицата, които за дребни суми клеветят и обиждат потребителите. Това можем да прочетем в новия законопроект, предложен от министър-председателя на Австралия Скот Морисън.
Австралийците, които се сблъскват с разпространението на клеветническа информация в социалните мрежи ще могат да завеждат съдебни дела, съобщи Bloomberg, цитирайки примера на Австралия Скот Морисън. Ако фактът за нанасянето на морална щета се потвърди, то технологичните гиганти като Twitter и Meta (предишната Facebook) ще бъдат длъжни да изпълнят съдебното разпореждане да разкриват личността на авторите на подобни постове, както и на другите потребители отговорни за подобни публикации. Предвиждат се наказания и за хората, които заплащат за публикуването на подобни материали.
„Интернет светът предлага многобройни прекрасни възможности, но съществуват редица реални рискове и ние трябва да ги премахнем“ – заяви Моринсън. „Правителството следи за това, хората да бъдат отговорни за своите думи, а IT гигантите трябва да внимават съд своите платформи, но които се публикуват подобни клеветнически материали“.
Според сега действащия закон, социалните мрежи не се считат за издатели на материалите, публикуване от техните платформи. А това означава, че те не носят отговорност относно публикуването на подобни постове. Към днешен ден, ако някой потребител публикува клеветнически коментари в някоя Facebook страница, юридическата отговорност е на притежателя на тази страница.