fbpx
20.8 C
София

„Бащата на мобилния телефон“ говори за пристрастяването към мобилните устройства и надеждата за бъдещето

Достигнали сме много малка част от това, на което са способни мобилните технологии...

Най-четени

Мартин Купър, често наричан бащата на мобилния телефон има какво да каже за тази революционна технология в неотдавнашна среща с Агенция Франс Прес. Дори след 50 години Купър признава, че сме едва в началото на разбирането на възможностите на мобилните технологии.

Изминаха почти 50 години, откакто Купър проведе първото публично обаждане, използвайки преносим мобилен телефон. Мобилните телефони вече съществуват технически, но те са свързани с превозните средства. Идеята на Купър за мобилен телефон е наистина преносимо устройство, което не е свързано с автомобил, и в края на 1972 гoдина той събира екип, натоварен със задачата да създаде точно това.

След като е завършен, той се обажда на д-р Джоел С. Енгел, конкурент, работещ в Bell Labs, за да го информира за постижението.

„От другата страна на линията цареше тишина. Мисля, че той стискаше зъби.“

казва Купър

Устройството, което Купър използвал, за да се обади на конкурента си, било DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage) тежало около 2,5 килограма и имало много кратък живот на батерията. Всичко, което можеше да се прави с него, беше да се говори и слуша споделя още Купър.

Животът на батерията не беше основен проблем, шегува се Купър, защото беше толкова тежък, че не можеше да го държиш дълго време.

В наши дни 94-годишният инженер използва iPhone, сдвоен с Apple Watch, за да изпълнява обикновени задачи, включително да проверява електронната си поща, да разглежда снимки и дори да настройва слуховия си апарат, но разкри, че никога няма да бъде толкова увлечен, колкото са внуците и правнуците му. Всъщност той каза, че е шокиран от това колко обсебени са хората от телефоните си. Просто казано, хората прекарват твърде много време, гледайки ги, и се вглъбяват в тях.

„Трябва да ви кажа, че съм съсипан, когато видя някой да пресича улицата и да гледа мобилния си телефон.“

споделя Купър

Той добавя, че това е твърде често срещано явление, като отбеляза, че „те не са в съзнание.“

Смартфоните може да се използват предимно за забавление в наши дни, но той се надява, че в крайна сметка обществото ще се опомни и ще започне да използва тези устройства по-ефективно. Визионерът е твърдо убеден, че смартфоните са способни да направят революция във всички видове индустрии, включително образованието и здравеопазването.

„Знам, че звучи като преувеличение, но искам да знаете, че до едно-две поколения ще победим болестите, ще ги премахнем.“

добавя още Купър

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

0 Коментара
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Moto Razr 40 Ultra – впечатлява от пръв поглед, печели ни с практични решения

В месеците след пандемията, най-накрая пазарът на сгъваеми смартфони, както глобално, така и в България започна да набира скорост, а тази година виждаме все...

Подобни новини