HMD (настоящият производител на смартфоните Nokia) работи за улесняване на най-често срещаните според нея ремонти на смартфони – подмяна на счупен екран, порт за зареждане или изхабена батерия и в за новата Nokia G22 и си партнира със специалистите по ремонти iFixit, за да предостави на клиентите необходимите резервни части, инструменти и ръководства. Nokia G22 ще бъде наличен на 8 март в Обединеното кралство за 149,99 паунда (179 евро) и ще се продава на избрани световни пазари като Европа, но не и в САЩ.
Компанията се присъединява към нарастващия списък от производители на смартфони, които правят резервните части по-лесно достъпни за крайните клиенти. През последните няколко години видяхме как Samsung и Google си партнират с iFixit за продажба на резервни части, а Apple стартира своя собствена програма за самопоправяне. Тези компании улесняват закупуването на резервни части, но действителната лекота, с която можете да ремонтирате техните устройства е по-скоро маркетингов трик.
Ето защо е важно, че HMD се хвали колко бързо можете да смените батерията или екрана на G22. За да подчертае лекотата на ремонта, Адам Фъргюсън, ръководител на продуктовия отдел на HMD, успешно замени батерията на Nokia G22 по време на брифинг за пресата, посветен на телефона. Това не беше толкова лесно, колкото смяната на сменяема батерия. Фъргюсън трябваше да отвори телефона с помощта на пластмасово парче и да отдели деликатен на вид кабел, за да извади батерията, но целият процес отне около пет минути. Според него подобна смяна на батерията на телефон HMD от предишно поколение или на много конкурентни телефони би отнела около 90 минути.
За поправка на екрана на Nokia G22 „вероятно ще ви трябват около 20 минути“, казва той.
Цените на резервните части за Nokia G22 от iFixit варират от 18,99 паунда за нов порт за зареждане до 44,99 паунда за резервен дисплей.
Това може да е подобрение в сравнение с конкурентите, но HMD все още има какво да направи, ако иска да настигне Fairphone. Това е компания която произвежда устойчиви, подлежащи на ремонт телефони. Макар че батерията на Nokia G22 се изважда по-лесно от телефона, тя все още изисква инструменти. За сравнение: Батерията на Fairphone 4 може да се извади изцяло на ръка.
Когато The Verge попитаха HMD защо не е оборудвала Nokia G22 със сменяема батерия, от компанията отговориха, че това би довело (поне в тази ценова категория) или до ограничаване на общия капацитет на батерията, или до максималната ѝ скорост на зареждане, или до по-дебел смартфон. Nokia G22 има батерия с капацитет 5050 mAh, която може да се зарежда с мощност до 20 W, и е с дебелина 8,48 милиметра.
Въпреки че HMD се надява, че възможността за поправка от страна на потребителите ще удължи живота на Nokia G22, като резервните части ще се съхраняват в продължение на пет години, тя все пак ще спре да предлага софтуерна поддръжка преди такива като Samsung и Google. Nokia G22 ще получава две години актуализации на Android и три години актуализации на сигурността. Тя също така ще се доставя с Android 12 от 2021 година. Междувременно Google и Samsung предлагат до пет години актуализации на сигурността (и съответно три и четири години актуализации на Android), докато Fairphone все още поддържа своя Fairphone 2 от 2015 година повече от седем години, като през следващия месец ще излезе последната му софтуерна актуализация.
На брифинг Фъргюсън от HMD твърди, че тази продължителност на поддръжката е добра, като се има предвид сравнително достъпната цена на G22 от 179 евро.
Освен възможността за поправка, спецификациите на Nokia G22 не са толкова забележителни. Той разполага с 6,52-инчов 90Hz 720p дисплей със 8-мегапикселова селфи камера и тройка задни камери, включително 50-мегапикселова основна, 2-мегапикселов сензор за дълбочина и 2-мегапикселова макро камера. Вътрешно, той се захранва от процесор Unisoc T606 и започва от 4GB RAM и 64GB вградена памет. Отключването се извършва чрез странично вграден скенер за пръстови отпечатъци и има е оценен със сертификат IP52 за устойчивост на прах и вода.
HMD анонсира Nokia G22 заедно с двойка още по-достъпни телефони от серията C: Nokia C22 със стартова цена от 109 евро, и Nokia C32 с цена от 129 евро. C22 ще се доставя с Android 13 Go edition, което е версия на Android, оптимизирана за устройства с ниска мощност, докато C32 има обикновен Android 13. И двата телефона са оборудвани с батерии с капацитет 5000 mAh, които според HMD трябва да стигнат за три дни работа, преди да се наложи презареждане. Какви ще са цените в България предстои да разберем.
Последното съобщение на HMD днес, което идва в навечерието на тазгодишния Световен мобилен конгрес в Барселона, е, че компанията предприема „първите стъпки“ за започване на производството на избрани телефони в Европа, което според нея ще помогне за сигурността и устойчивостта на нейните устройства. Компанията обаче не пожела да сподели конкретни подробности за инициативата, включително кои конкретни модели са засегнати или в коя европейска държава ще се извършва производството. Устройствата Nokia на HMD исторически се произвеждат чрез партньорство с Foxconn, чието седалище се намира в Тайван.