Когато излезе Huawei Mate 30 Pro, виртуалният контрол на звука не беше приет много добре. Не можа да се докаже като ефективна алтернатива на физическите бутони. При Mate 40 Pro беше взета бележка и физическият бутон на корпуса се върна в играта.
Все пак от Huawei не са се отказали от тази си концепция
Смартфонът включва най-доброто от двата свята. А именно идеята е представена чрез подобрен таен виртуален бутон на екрана. Чукваш два пъти от лявата страна на екрана и виртуалният контрол за силата на звука се появява.
Защо той все пак остава като възможност в новия модел? Причината е, че така контролирането на звука е еднакво удобно за всички хора, без значение дали основната им ръка е лявата или дясната. За момента обаче това е възможно да съществува само като допълнение, а не като алтернатива на физическия бутона.
От Huawei смятат, че този тип подобрения имат значение само, ако реално някой ги използва. Иновацията не може да се прави просто, за да има нещо ново, предават от DigitalTrends.
Освен това, самият механизъм е подобрен. При Mate 30 Pro, контролът за звука често не се активираше от първия път. Сега този проблем е почти несъществуващ. Освен това, плъзгането с пръст за регулиране на силата вече е акомпанирано от тактилна обратна връзка.
Това ли е бъдещето?
Технологията за виртуален контрол определено се подобрява. Виждаме и повече сценарии за нейната употреба и имплементация. С всяко ново поколение от устройства, малко по малко ще се отдалечаваме от физическите бутони. Ще контролираме не само звука си виртуално, но и камерата например – степента на приближаване, защо не и самото заснемане. Този тип технологии ще помогнат на смартфоните да станат още по-достъпни за хора с някакви увреждания.
За сега обаче изглежда, че потребителят не иска да се разделя с физическите бутони.