fbpx
11.4 C
София

Топ 5 на най-прехвалените функции в смартфоните

Най-четени

Много функции в днешните смартфони може да не отговарят на реална нужда и са предназначени по-скоро за маркетингови стратегии на производителите им. Тези функции могат да се харесат само на малка ниша от потребители или на технологични ентусиасти, които обичат да експериментират. В тази статия на Gizchina ще разгледаме петте най-прехвалени функции в смартфоните, които в повечето случаи не са толкова полезни.

1. 144 Hz честота на опресняване на екрана

Неотдавна смартфоните имаха само 60 Hz честота на опресняване. След това през 2019 година беше пуснат OnePlus 7 Pro и секторът започна да ускорява честотата на опресняване от 60 на 90, а след това и на 120 Hz. Въпреки това първият телефон, който приложи 120 Hz беше Razer Phone от 2017 година.

Първоначално 120 Hz панелите бяха ограничени до телефони от висок клас до 2020 година, когато станаха достъпни във всички гами. Въпреки демократизирането на високите честоти на опресняване, добавянето на повече херцове, които окото не може да оцени може да окаже отрицателно въздействие върху батерията.

В действителност скокът от 120 до 144 Hz е незабележим. Освен това малко хора могат да различат екран с 90Hz от такъв със 120Hz. Въпреки че геймърите могат да оценят по-високата честота на опресняване, повечето мобилни игри не поддържат 120 Hz.

2. Безжично зареждане

Оказва се, че до появата на стандарта Qi2 безжичното зареждане не е било ефективно. Всъщност едно проучване показва, че то изисква почти 50% повече енергия, отколкото зареждането на мобилен телефон с кабел.

Освен това безжичното зареждане не е напълно безжично. Все още трябва да зареждате телефона в близост до контакта, към който се свързва основата и не можете да го вдигнете оттам. Така че, въпреки че технологията се подобрява малко по малко през годините, докато не достигнем стандарта Qi2 и неговите достойнства сме изправени пред неефективна функция.

3. QHD екран

В днешно време Quad HD екраните са сравнително разпространени. Тези екрани имат разделителна способност 1440p, което означава 2560 x 1440 пиксела. От няколко години те са сред водещите характеристики и заслужават повече признание, отколкото получават. Quad HD екраните са забележимо по-остри и предлагат повече детайли от Full HD екраните.

Недостатъкът им обаче е, че изискват повече енергия, за да функционират, което се отразява пряко на батерията. Това е решаващ фактор за хората, които искат телефоните им да издържат през целия ден.

Друг важен аспект, който трябва да се вземе предвид, е, че разделителната способност е пряко пропорционална на диагонала на екрана. Например 32-инчовите телевизори са Full HD. В случая на Samsung Galaxy S23 Ultra диагоналът му е 6,8 инча. Размерът му ни пречи да оценим напълно максималната резолюция, която предлага. Експертите смятат, че балансът е в резолюцията 2К.

4. 108 MP камера

Много хора смятат, че повечето пиксели не означават непременно по-добро качество на изображението. Въпреки че производителите на телефони обичат да се хвалят с броя на мегапикселите си, това невинаги води до по-добри снимки. Всъщност някои от телефоните с най-добра камера на пазара, като Google Pixel и iPhone не предлагат с най-големия брой мегапиксели.

Наличието на повече мегапиксели помага за увеличаване на разделителната способност на снимката, което ви позволява да увеличавате и изрязвате части от изображението, без да губите твърде много детайли от него. Това обаче е свързано с цената на заемане на повече място в телефона ви. Въпреки че това може да е полезно за някои хора, не винаги е необходимо. Телефоните от висок клас вече включват обектив за мащабиране, с който можете да правите снимки на отдалечени обекти, а за стандартните снимки не е необходима толкова голяма разделителна способност.

Важно е да вземете предвид, че ако планирате да споделяте снимките си в социалните мрежи или в приложения за съобщения, те ще бъдат компресирани, което означава, че допълнителните детайли, осигурени от снимките с по-висока разделителна способност, може да не се забележат в крайната снимка. Следователно наличието на повече мегапиксели не винаги е равносилно на по-добри снимки, а други фактори, като например качеството на обектива и софтуерната обработка са също толкова важни.

5. 8K видеозапис

От почти десетилетие използваме функцията за запис на 4K видео с разделителна способност 3840 x 2160 пиксела. Samsung беше една от първите марки, които интегрираха тази функция с Galaxy S5 през 2014 година, но тогава тя не беше много важна.

В днешно време 4K е общоприет стандарт, който има по-голям смисъл с помощта на по-мощен хардуер, въпреки че заема много място в телефона ви. Това е особено полезно, тъй като консумираме съдържание на устройства като телефони, таблети и лаптопи с достатъчно големи екрани, за да видим разликата между 1080p и 4K.

Преминаването към 8K (7680 x 4320 пиксела) обаче не осигурява забележимо подобрение. Всъщност, освен за професионални игри, резолюцията 8K е безсмислена за мобилно видео.

Заключение

Истината е, че повечето потребители на смартфони не се възползват от тези функции. Те се интересуват повече от основните функционалности като възможността за изпращане на съобщения, провеждане на разговори и сърфиране в интернет. Ето защо е жизненоважно производителите на смартфони да се съсредоточат върху предлагането на решения, които са съобразени с действителните нужди и изисквания на потребителите, за да подобрят използваемостта на своите продукти и потребителското изживяване.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

16 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини