Съвременните смартфони разполагат с многоядрени процесори и минимум 2 GB оперативна памет, и а с много по-функционални отколкото техните предшественици от бюджетния сегмент. Във връзка с това, Google реши, че е време да се прекрати поддръжката на 32-битовите приложения. Всъщност интернет гигантът официално обяви това решение още в края на 2017 година, а сега просто напомня, че е време да спре поддръжката на 32-битовите приложения.
В официалния блог на Google се появи съобщение, че от 1-ви август 2019 година, заедно с 32-битовите версии на приложенията, разработчиците трябва да публикуват в Google Play и 64-битовите версии на Android приложенията. Това правило важи, независимо дали приложението/играта е ново, или това е обновяване на предишна Android програма. Допуска се изключение за някои игри, използващи енджина Unity 5.6 или по-ранни версии, понеже за него съвсем наскоро бе добавена поддръжката на 64-битовите архитектури.
След тази дата Google ще продължи да поддържа 32-битовите версии на приложенията и игрите в Google Play, а от 1-ви август 2021 година всички приложения, които нямат 64-битова версия, ще бъдат премахнати от магазина. Това изискване не важи за Wear OS и Android TV, понеже тези платформи не поддържат 64-битовия код.
За обикновените потребители нищо няма да се промени, но техните приложения ще могат да използват целия потенциал на 64-битовия код.
къде са сега хейтърите на епъл?
Защо ги търсиш, за да се заяждаш с тях ли?
Ами то това заслужаваме, защото при тема за ябълката сме първи да се заяждаме и хейтваме, ама при такава тема ни няма никакви! За мое съжаление по коментарите на една новина може човек сам да разбере кои сибственици на телефони са “по – културни”
Добре де, аз не можах да разбера, какво има тук „да се заяждаме“ без значение кой на какво е фен.
Google решили да направят (те отдавна го решиха де) да направят всички приложения 64 битови. При положение, че от година на сам масовите андроид телефони са с 3+ гигабайта рам си е неизползване на хардуер.
Какво изобщо има за „хетване“, както би се изразил Анонимен тук?
Бъркаш използването на паметта на приложението с използването на паметта на операционната система. От личен опит ти казвам, че при 3GB RAM 32-битова операционна система + 32-битови приложения работят два пъти по бързо от аналогични 64-битови.
Не не бъркам. Знам какво говоря, просто не ми се пишеше и обясняваше – моя грешка. То това в частност се отнася основно за игрите и „големите“ приложения, но както и да е. О относно примерът ти – да прав си, защото последно време, никой не се занимава с оптимизиране на приложенията. Точно преди време имаше една статия относно този проблем. В офиса колегите основно чертаят на 2d. Един „тъп“ CAD 2007 който е 500Мб 32 битов е далече по бърз от един 2018, който върши същата работа и е 64 битов и е на машина с 3 пъти по-бърз… Виж още »
Съмнявам се, че проблема е в това, че е 64-битов. 😀
И да и не, но да не задълбаваме в темата….
Да да сме живи и здрави за да доживеем до 128-битовите!
Много ретрогради ще са против, искат си нещата, каквито са били преди 5-10 години. Това е истината, много хора искат да живеят в статичен свят без развитие. Вече ги виждам, почнаха да плюят и срещу Гугъл за това, че ги вкарва в модерния свят. Пфуу…
За да може да ни накарат да купуваме по-скъпи телефони, нали? Ама ние да не сме прости! Телефонът ми е на 4 години и не виждам смисъл да го сменям!
Още една причина да си карам със стария телефон и да не го обновявам. Нито приложения обновявам, нито ОС, руут-нал съм го и съм му забранил да ми точи данните.