По време на продължаващия в момента MWC 2015, американската компания Qualcomm обяви своя отговор на технологията Touch ID – собствен модел за свръхзвуково сканиране на пръстови отпечатъци.
Новото предложение на производителя на чипове се нарича Sense ID и главното предимство на тази технология е, че не изисква пряк контакт с пръста на потребителя, тъй като ползва звукови вълни.
Това означава, че ултразвуковият сензор може да бъде дори под предния капак на устройството или под самия дисплей.

Дигиталните сензори за пръстови отпечатъци се срещат вече от няколко години, но бяха популяризирани от Touch ID в iPhone 5S. Touch ID сензорът, както и останалите подобни сензори от последните няколко години, са базирани на капацитивна технология. Капацитивните сензори работят по сходен с тъчскрийн дисплея начин – когато поставите пръста си върху четеца, уникалната комбинация от неговата повърхност създава електрическа проводимост, която може да бъде прочетена и записана. Този метод е напълно функционален, но има своите ограничения, сред които нуждата от пряк контакт, както и това, че ако присъства различно замърсяване (вода, прах и др.), сензорът може да не функционира.
Основите на Sense ID са поставени от компанията Ultra-Scan, която е правила свръхзвукови четци на отпечатъци за американското правителство и която Qualcomm закупи през 2013 г.
Новата Sense ID е съвместима с всички актуални Snapdragon SoC варианти, включително и новия Snapdragon 820. Qualcomm обаче предупреди, че не можем да очакваме комерсиални устройства с технологията преди втората половина на 2015 г.
