Въпреки че от GSMArena харесват ширината и височината на оригиналния Oppo Find N, не бяха толкова доволни от дебелината и особено от теглото му – той беше по-тежът от по-големия Galaxy Z Fold 4. Oppo е отговорила на тези опасения с второто поколение на модела, като същевременно е подобрила и капака на дисплея.
Има и много други подобрения, но преди да се потопим в подробностите, трябва да споменем, че Oppo представя днес и първия си сгъваем модел – не искате да го пропуснете, тъй като той получава международна премиера.
Oppo Find N2
Oppo Find N2 е малко по-тесен от своя предшественик – 72,6 милиметра в затворено положение. По-важното е, че устройството вече тежи само 233 грама, до голяма степен благодарение на подобрената конструкция на пантата. Също така дебелината е 14,6 милиметра в затворено положение и 7,4 в отворено (спад от 15,9 и 8,0 милиметра).
Анодизираната метална рамка се предлага в три разцветки – матово бяло и ментово зелено (те са със стъклени гърбове и тежат малко повече – 237 грама) и черен вариант с веган кожа, покриваща гърба.
Пантата Flexion от второ поколение е значително подобрена. Първо, тя има по-малко части – 100, в сравнение със 138. Второ, в нея са използвани усъвършенствани материали като въглеродни влакна и високоякостна сплав. Всичко това спомага за намаляване на теглото на телефона.
Новият дизайн на пантата също така намалява гънката с 67%, което я прави по-малко видима. Пантата може да поддържа всякакъв ъгъл между 45° и 125°, което има няколко приложения, за тях по-надолу.
Дисплеят на капака също е преработен. Той все още е с приблизително същия размер, но съотношението на страните е малко по-късо – 17,7:9 (вместо 18:9). Дори и така, телефонът е по-тесен от предшественика си, защото Oppo е намалила рамките. Дисплеят на 5,54-инчовото покритие вече поддържа и 120Hz честота на опресняване. Той също така е много ярък, като максималната му стойност е 1350 нита и е защитен от Gorilla Glass Victus.
Вътрешният дисплей е със същите размери – 7,1″ и квадратен формат 9,6:9. Той е с LTPO панел, така че честотата му на опресняване може да варира между 1Hz и 120Hz. И двата дисплея имат 480Hz честота на дискретизация при докосване. Дисплеят е дори по-ярък от този на капака с максимална яркост от 1550 нита.
Освен това Oppo е поставила върху дисплея антирефлексно фолио, за да подобри четливостта на екрана в условия на ярка околна светлина дори при по-ниски настройки на яркостта. И двата дисплея поддържат HDR10+ и използват сензори за цвят, за да регулират изображенията си според условията на осветяване.
Подобно на своя предшественик, Oppo Find N2 предлага тройна камера, както и две селфи камери. Основният модул е обновен до Sony IMX890, 50MP 1/1,56″ сензор, който се намира зад 24 милиметров обектив с f/1,8 и OIS. Той замества IMX766 със същия размер.
Ултрашироката камера получи още по-голямо подобрение с 48MP IMX581 1/2″ сензор, разположен зад 14-милиметров обектив с f/2,2. Напомняме, че оригиналният Find N имаше 16MP сензор с размер 1/3,09″.
След това, телефонът разполага с телефото камерата, която премина към 32MP сензор IMX709 (1/2,74″, в сравнение с 13MP 1/3,4″). В случай че не разпознавате номера на модела, този сензор има RGBW филтър, който му позволява да събира повече светлина. Още по-добре е, че той е съчетан с по-светла бленда f/2,0 (Find N имаше 13MP телекамера с бленда f/2,4). Фокусното разстояние е откъм късата страна, при 47 милиметра то е по-късо от това на предишния модел (52). Все пак може би подобренията са достатъчни, за да се избегне проблемът на оригиналния Find N, който премина към ъпскейлинг на изображенията от основната камера на тъмно.
Има и две идентични селфи камери – една на капака на дисплея, една вътре – и двете с 32MP сензори.
Системата на камерата се захранва от MariSilicon X и е разработена съвместно с Hasselblad. Професионалният режим използва алгоритми, които съответстват на естественото цветово решение на Hasselblad, включено в едноименните фотоапарати. Режимът Xpan е вдъхновен от едноименния панорамен фотоапарат, който е използвал 35-милиметров филм, но е снимал в широкоформатно съотношение и снимките му са обхващали 65 милиметра. Подходящо, режимът Xpan прави панорамни снимки с широко съотношение на страните 65:24.
Пантата позволява някои творчески ъгли – можете да снимате например от нивото на кръста, гледайки надолу към телефона, подобно на фотоапарат Hasselblad с визьор на нивото на кръста. Можете дори да поставите телефона на земята и да използвате конструкцията на пантата като своеобразен статив.
Oppo усъвършенства и системата за зареждане, която сега е с мощност 67 W и обещава да достигане на 37% заряд за 10 минути и да завърши пълното зареждане за 42 минути (старата система се нуждаеше от 70 минути, за да достигне 100%). Безжичното зареждане обаче е премахнато. Капацитетът на батерията на практика е същият – 4520 mAh.
Подобно на своя предшественик, Find N2 е стъпка назад от настоящото поколение чипсети и използва Snapdragon 8+ Gen 1. Той е съчетан с 12GB или 16GB LPDDR5 RAM и 256GB или 512GB UFS 3.1 памет. Телефонът се предлага с Android 13 и ColorOS 13.
Oppo Find N2 ще бъде пуснат в продажба в Китай скоро, като засега няма информация за широко разпространение.
Oppo Find N2 Flip
Oppo Find N2 Flip е първият сгъваем телефон на компанията в този форм-фактор. Очевидните му съперници са Galaxy Z Flip и Moto RAZR 2022, а този се отличава с доста големия си 3,2-инчов покриващ дисплей (60Hz OLED панел).
Вътрешният AMOLED панел с честота 120 Hz е с размер 6,8″, когато е разгънат. За разлика от Find N2, този се захранва от чипсета Dimensity 9000+.
Вътрешният AMOLED панел с честота 120 Hz е с размер 6,8″, когато е разгънат. Той е с LTPO дисплей с висока честота на опресняване – 1-120 Hz, с поддръжка на HDR10+ и 97% покритие на DCI-P3, а освен това е изключително ярък – достига до 1600 нита.
За разлика от Find N2, той се захранва от чипсета Dimensity 9000+. Има три конфигурации, от които можете да избирате: 8/256 GB, 12/256 GB и 16/512 GB (с LPDDR5/UFS 3.1).
Конфигурацията на камерата се състои от 50MP основен модул и 8MP ултраширокоъгълен модул (112°). На борда няма телефото обектив, което е типично за „флип“ телефоните. На вътрешния дисплей има 32MP селфи камера или можете да използвате основната камера благодарение на просторния капак на дисплея. На борда е разположен чипът MariSilicon X, който се справя с обработката на изображенията.

Този телефон има най-голямата батерия от всички сгъваеми телефони досега – 4300 mAh, а със своето 44W зареждане е и най-бързият за зареждане. За сравнение, Galaxy Z Flip 4 има батерия с капацитет 3700 mAh (с 25W кабелно и 15W безжично зареждане), а Razr 2022 има 3500 mAh батерия с 30W кабелно зареждане.
Както прочетохте, Oppo Find N2 Flip е предвиден за глобална премиера, като пълните подробности ще бъдат предоставени по-късно.