В глобалната мрежа се появи видео-клип, който беше качен от популярния блогър Александър Плющев, който за пореден път доказва, че разпознаването на пръстовите отпечатъци от сензора Touch ID все още е далеч от идеалния биометричен метод за идентификация – по-специално, функцията за разпознаване „на жив“ пръст не може да прави разлика между част от тялото и симулираната повърхност. Всъщност вече бяха публикувани подробни инструкции за създаването на изкуствен отпечатък за хакването на Touch ID.

Този път, блогърът показва коректната работа на Touch ID с обичайни ръкавици за „сензорен екран“, които могат да бъдат закупени във всеки онлайн-магазин. Сензорът сканира текстурата на повърхността на ръкавиците, възприемайки я като реалните пръстови отпечатъци на потребителя.
По този начин, митът, че сензора за пръстови отпечатъци може да направи ясно разграничение между изкуствените материали и „живите“ пръсти е напълно унищожен – всеки обект, с подходяща токопроводимост вероятно ще бъде възприет от сензора. Въпреки този случай, критериите все още остават строги – Александър Плющев е опитал още няколко подобни отпечатъка и всички те бяха игнорирани от Touch ID.