Компанията Canon официално представи двата безогледални фотоапарата EOS R7 и EOS R10, които използват сензори във формат APS-C вместо пълнокадрови сензори. Предишните модели от тази серия неизменно са оборудвани с пълнокадрови сензори.
EOS R10 е моделът от начално ниво в серията и разполага с 24,2-мегапикселов сензор Canon APS-C CMOS, който компанията използва в множество други фотоапарати. Благодарение на процесора DIGIC X, фотоапаратът може да снима непрекъснато при 15 кадъра в секунда с механичен затвор и 23 кадъра в секунда с електронен затвор.
EOS R10 разполага с обновена система за автофокус, заимствана от по-скъпите модели в серията. Благодарение на това устройството може да разпознава хора, животни и превозни средства. Има поддръжка на нови сюжетни режими, включително панорама.
Фотоапаратът поддържа 4K-видео запис при 30 кадъра в секунда чрез суперсемплиране по цялата ширина на сензора, както и 4K-видео при 60 кадъра в секунда с кроп-фактор 1,56x. Поддържа се 10-битов HDR PQ видео-запис.
На гърба на корпуса има OLED визьор с 2,36 млн. точки, както и 3-инчов въртящ се сензорен дисплей с 1,04 млн. точки. Наличен е слот за карти памет във формат UHS-II, интерфейсите USB Type-C и micro-HDMI, както и жак за микрофон.
По-подобреният EOS R7 може да се похвали с 32,5-мегапикселов APS-C сензор. Поддържа технологията за автоматично фокусиране Dual Pixel и има вграден DIGIC X процесор, позволяващ непрекъснато снимане при 15 кадъра в секунда с механичен затвор и 30 кадъра в секунда с електронен затвор.
OLED визьорът е с резолюция 2,36 млн. точки и 3-инчов въртящ се дисплей с резолюция 1,62 млн. точки. EOS R7 може да заснема 4K-видео при 30 кадъра в секунда, с помощта на целия сензор и 4K при 60 кадъра в секунда с кроп-фактор 1,81x. Поддържа заснемане на видео с дълбочина на цвета от 10 бита C-Log 3.
Основните разлики между EOS R7 и EOS R10, в допълнение към сензорите, са, че първият има по-добър дисплей, чифт UHS-II слотове за карти памет и поддържа стабилизиране на изображението. Освен това EOS R7 използва по-мощна батерия, а корпусът е защитен от проникване на влага и прах. В същото време EOS R7 няма светкавицата, която има EOS R10.
Освен фотоапаратите, Canon анонсира два нови обектива от серията RF-S, които са оптимизирани за по-малки сензори. Това са моделите RF-S 18-45mm f4.5/6.3 IS STM и RFS-S 18-150mm f3.5/6.3 IS STM, които ще се предлагат съответно за $300 и $480.
Що се отнася до самите фотоапарати, по-достъпният EOS R10 струва $980, а с обектива RF-S18-45mm цената му се покачва до $1100. В същото време EOS R7 може да бъде закупен за $1500, а комплектът с обектива RF-S18-150mm ще струва $1900. И двата фотоапарата ще се появят в търговската мрежа по-късно тази година.