По време на онлайн конференцията Intel Unleashed: Engineering the Future корпорацията разкри редица подробности относно своите планове за близкото бъдеще. Процесорният гигант възнамерява да се завърне към предишните темпове за усвояване на нови технологични процеси, което ще даде възможност да се възкреси стратегията „тик-так“, от която се наложи да се откаже през 2016 година.
„Тик-так“ стратегията подразбира производството на две процесорни фамилии чрез една и съща технология, като след известно време едната серия чипове преминава към по-съвършена литография. В края на месец март тази година на пазара ще излезе вече седмото поколение на десктоп чиповете Core – процесорната фамилия Rocket Lake-S, която се произвежда чрез 14-нанометров технологичен процес.
Генералният директор на Intel показва екземпляр на графичния процесор Ponte Vecchio, предназначен предимно за сферата на бързите изчисления, които изискват мощни процесорни ресурси. Този GPU се базира на графичната архитектура Xe-HPC, като на една и съща подложка са поставени 47 отделни кристала, които включват над 100 милиарда транзистора. Интересно е да отбележим, че част от кристалите за този графичен чип се произвеждат от TSMC.
Една от първите системи, които ще получат ускорителите Intel Ponte Vecchio ще бъде суперкомпютърът Aurora, който трябва да бъде представен в края на 2021 година. Той се създава от компанията Cray в рамките на специален договор с Министерството на енергетиката на САЩ, финансирането на който струва $500 милиона.