fbpx
18.8 C
София

Китай създаде най-мощния компютър на планетата

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Новият китайски суперкомпютър Sunway TaihuLight бе признат за най-мощната изчислителна система в света и сега оглавява класацията топ-500 за месец юни 2016 година (top500.org/lists/2016/06). Предишният лидер също бе китайски – Тянхе-2. Но новият суперкомпютър е почти три пъти по-бърз. Американските и японските разработки са значително по-бавни.

 

Изчислителната мощ на Sunway TaihuLight е 93 петафлопса, докато Тянхе-2 има „само“ 33,8 петафлопса. Американският суперкомпютър Titan, който е на трето място в този рейтинг, е с производителност 17,6 петафлопса.

Всъщност, най-главното не е изчислителната мощност. По-важно е, че новият китайски суперкомпютър разполага със 10,6 милиона процесорни ядра, които са проектирани и произведени в Китай, а не са закупени от големите американски компании.

 

Популярният уеб-портал The Verge ни напомня, че предишният суперкомпютър Тянхе-2 използва процесори на Intel. Но през месец април 2015 година САЩ забрани продажбата на високопроизводителни чипове за Китай, като обяви, че това застрашава американската национална сигурност.

Рейтингът топ-500 за суперкомпютрите се появи преди 3 години. Списъкът с най-мощните суперкомпютри се публикува два пъти в годината – през юни и през ноември. Според статистиката, Китай има цели 167 суперкомпютъра в тази класация.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

7 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини