fbpx
13.5 C
София

Криптовалутата Raptoreum предизвика дефицит на процесорите AMD Ryzen заради техния голям L3 кеш

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Криптовалутата Raptoreum преобърна света на цифровите пари, понеже нейният добив е оптимизиран за използването ресурсите на централните процесори, което се харесва в общността на противниците на ASIC системите. Най-ефективните чипове за добива на тази криптовалута се оказаха AMD Ryzen 9 и Threadripper заради техния голям обем на кеш памет от трето ниво. В резултат от всичко това криптоминьорите на Raptoreum предизвикаха дефицит на тези процесори в Amazon.

Първоначално проектът Raptoreum имаше за цел да сложи край на господството на ASIC и FPGA системите при добива на биткойни и другите криптовалути, базирани на алгоритъма SHA-256. Това бе причината създателите на Raptoreum да предвидят използването предимно на централни процесори за добива на тази криптовалута. Използва се алгоритъма GhostRider, който е комбинация между Cryptonite и x16r, но с използването на по-интензивна рандомизация.

Най-много L3 кеш памет има в процесорите Ryzen Threadripper и Epyc 7742, но AMD ги произвежда в малки количества и по тази причина стандартно решение станаха чиповете от сериите Ryzen 9 5000 и 3000. Интересно е, че криптоминьорите предпочитат 12-ядрения модел Ryzen 9 3900X, а не Ryzen 9 3950X или 5950X поради тяхната по-ниска цена при същия размер на L3 кеша.

Средната скорост на Ryzen 9 3900X и 5900X достига около 5100 хеша в секунда.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

5 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини