Катедрата по електротехника и компютърно инженерство в университета Карнеги Мелън представи чип от ново поколение, в който директно е интегрирано машинно обучение с цел оптимизиране записа и четенето на данните при обикновените хард дискове. По този начин става възможно създаването на смарт хард дискове с ИИ, които не само предлагат по-висока производителност, но и намаляват времето на достъп до данните.
Основната причина за създаването на хард дискове с интегриран изкуствен интелект е, че те и до днес си остават много евтини запомнящи устройства, масовото производство на които към днешен ден е безпроблемно. И още, при изграждането на облачни системи времето за достъп до данните е критично и дисковете от подобен тип могат да ускорят обмена на информация и да намалят латентността при съвсем поносима цена.
Специалистите на университета Карнеги Мелън, под ръководството на професор Джими Жу (Jimmy Zhu) са разработили нов чип, който в реално време анализира данните и осъществява оптимизация на техните запис и четене. Използва се интегрираният в тази SoC изкуствен интелект, който автономно се обучава да управлява информацията с цел нейният по-бърз запис. Чипът оптимизира и четенето чрез постепенното подобряване на технологията за обработка на сигналите прочетени от магнитния слой. В крайна сметка се постига рязко намаляване на латентността на достъпа до данните, дори и те да се намират в електронен облак.
Първият прототип ще бъде представен още тази година – тоест, след около месец и може да доведе до революционни промени в сферата на хард дисковете.