Американски инженери от университета в Северна Каролина са разработили гъвкави „слънчеви листа“ на базата на вода и специален гел, който може да генерира електричество. Новата разработка може да бъде по-евтино и по-благоприятно решение за околната среда, в сравнение с традиционните силициеви соларни панели.
От Университета в Северна Каролина заявиха, че в самите „слънчеви листа“, освен вода и специален гел, те съдържат още и светлинно-чувствителна молекула, свързана с електроди на въглеродни материали „листа“. Под действието на слънчевата светлина, молекулите се намират във възбудено състояние и в резултат на това започва генериране на електричество, като този процес наподобява молекулите в листата на растенията, които синтезират захарта, необходима за техния растеж.
Орлин Велев, професор по химия казва, че целта на изследователския проект се състои в това, да се симулират материали намиращи се в природата за използване на слънчева енергия. Велев казва още, че неговият екип е доказал жизнеността на концепцията. „Следващата ни стъпка ще бъде имитация на самовъзстановяващи се механизми в растенията“ – казва Велев.
Според него, на този етап да се говори за успех или провал на тази част от проекта все още е рано, но в тази област има няколко разработки. Преди да станат достатъчно ефективни за търговско приложение в новите технологии все още има да се измине дълъг път. „Ние вярваме, че понятието „биологично вдъхновение“ в гъвкавите устройства може да осигури алтернатива на съвременните твърди технологии“ – казва Велев.