Американската компания за възстановяване на данни от твърди дискове Secure Data Recovery (SDR) е анализирала повече от 2000 повредени твърди диска и е открила любопитна закономерност. Оказа се, че средната продължителност на живота на моделите, произведени преди седем или повече години, е по-дълга от тази на много по-новите дискове.
Статистиката включва само хард дисковете, които компанията е получила от своите клиенти през 2022 г. Техният капацитет варира от 40GB до 10TB. Извадката по брандове е следната: Western Digital (936 единици), Seagate (559), Hitachi (211), Toshiba (151), Samsung (123) Maxtor (27). Експертите провериха и броя на „моточасовете“ и повредените сектори на всяко устройство. Дисковете, които са се повредили поради пренапрежение, прегряване и други „злополуки“, не са били включени в проучването.
Експертите стигнаха до заключението, че средната продължителност на живота на един HDD преди повреда е 2 години и 10 месеца, а в момента на повредата дисковете са имали средно около 1548 лоши сектора. Другата констатация е по-интересна за потребителите: по-старите твърди дискове се оказаха по-жизнеспособни от наскоро излезлите на пазара твърди дискове.
„Установихме, че петте най-надеждни и устойчиви на грешки твърди дискове от всички производители са произведени преди 2015 г. От друга страна, по-голямата част от най-малко надеждните и устойчиви на грешки твърди дискове от всички производители са произведени след 2015 г.“, се казва в проучването.
Експертите считат, че причината за това е, че разстоянието между движещите се части постоянно намалява, което води до по-чести механични повреди на твърдите дискове. Освен това SMR твърдите дискове имат по-кратък живот от CMR твърдите дискове.