Американски и канадски специалисти създадоха мощна портативна версия на квантово каскаден лазер, който може да генерира стабилно терахерцово излъчване в полеви условия. Това устройство може да бъде използвано в мобилната диагностика на онкологичните заболявания, при търсенето на взривни вещества и забранени предмети в тълпи от хора и т.н. Представената нова технология дава възможност за създаването на терахерцови лазери, работещи при стайна температура.
Компактните оптични лазери покориха целия видим спектър – от ултравиолетовия до инфрачервения и дадоха възможност за съвременни цифрови комуникации, печат, сканиране и още много други. Но една ключова част от електромагнитното излъчване все още не е обхваната от тях – терахерцовият диапазон, който се намира между инфрачервения диапазон и микровълновото излъчване. Терахерцовото излъчване се използва за проникване в непрозрачните обекти и за разкриване химическия състав на различните вещества. Но досега THz лазерите работеха само при изключително ниски температури – тоест, само при лабораторни условия.
Но сега това е в миналото. В Nature Photonics бе описана нова технология за създаването на терахерцов лазер с размерите на стандартен чип, който работи при температура 250 К или –23 °C, който е поставен в охладител с размерите на малък хладилник с размер колкото шайба за хокей.
През 1994 година AT&T Bell Labs създадоха нов тип лазер – квантово каскаден лазер (QCL) със стотици полупроводникови слоеве с точно определена дебелина, работещ при криогенни температури. Новият лазер работи при охлаждане със стандартни термоелектрическо охлаждане. Сега се работи върху същия лазер, който може да работи при стайна температура.