Ядрено-магнитният резонанс, познат и като магнитно-резонансна томография е мощен диагностичен инструмент, но размерът и цената на машината ограничават неговото разпространение. Учени от Хонконг са разработили по-компактна и по-достъпна нова технология за ЯМР. Устройството използва много по-слабо магнитно поле, което не изисква екраниране, но е способно да открие аномалиите в мозъка на пациента.
ЯМР процедурата се използва за сканиране на меките тъкани на тялото и е особено ефективна при диагностициране на проблеми с мозъка – тумори, наранявания и инсулти. В същото време, при нея рисковете за здравето са много по-малки, отколкото при флуороскопията или компютърната томография. Въпреки това апаратите за ЯМР са скъпи, скъпа е и тяхната поддръжка. Те поглъщат много енергия и изискват обемисто магнитно и радиочестотно екраниране. Всичко това ограничава използването на ЯМР, особено в развиващите се страни.
Специалисти от университета в Хонг Конг са разработили по-компактно устройство за ЯМР, което изисква магнитно поле от само 0,055 T в своята работа, за разлика от стандартните ЯМР инсталации, които работят с до 3 T.
Благодарение на не толкова интензивното магнитно поле не се налага използването на екраниране, което е нещо съвсем типично за днешните ЯМР уреди. По принцип радиочестотното екраниране е необходимо за предотвратяване на смущенията, но в новото устройство се използва машинно обучение, което успешно премахва шумовете.
По този начин апаратът е станал много по-конпактен. Той заема площ от само два квадратни метра, тежи 750 кг (скоро неговото тегло ще бъде намалено на 500 килограма), работи от контакта на стандартната електрическа мрежа, а неговата цена е под $20 хиляди.