Лаптопите през тази година ще получат нови чипове и нови графики. Много от тях ще се сдобият с нови тъчпади, някои ще получат нови вентилатори, а някои ще се сдобият със забавни стилуси, но някои от най-готините, най-странните и най-вълнуващите актуализации ще се появят при екраните им.
Само преди няколко години купуването дисплея за лаптоп от висок клас – особено за игри – означаваше да определите приоритетите си. Можеше да имате висока разделителна способност или висока честота на опресняване. Можеше да имате OLED или устройство, което да е наистина достъпно.
Тази година виждаме, че все повече от тези предимства се сливат. Появяват се повече лаптопи, които са едновременно с висока честота на опресняване и висока разделителна способност, отколкото когато и да било преди. Виждаме тези елементи, съчетани с функции, които в миналото са били необичайни и нишови за лаптопите, като Mini-LED и дори 3D технологията без нужда от очила. Много от тези универсални дисплеи ще бъдат по-скъпи, но новите функции в продуктите от висок клас често са знак, че ще ги видим и в по-достъпни продукти.
Ето някои от тенденциите при дисплеите, които трябва да се наблюдават при лаптопите тази година.
Навлизането на по-големи екрани
Тази година екраните ще бъдат големи – както в преносен, така и в буквален смисъл. Навсякъде виждаме лаптопи, които (обективно правилно) преминават към съотношение на страните 16:10, което прави устройството по-високо и с допълнително вертикално пространство на екрана. Последва преминаване към модели с по-големи екрани (но не непременно по-големи). Навсякъде виждаме, че 15-инчовите модели стават 16-инчови, а 17-инчовите – наистина огромни 18-инчови.
Особено в сферата на игрите, през тази очакваме да видим някои от най-големите лаптопи, пускани някога на пазара. Razer обяви най-големия си Blade досега – Blade 18 (за който Razer няма да каже официално, че е продължение на Blade 17, но доколкото може да каже, е продължение на Blade 17).
Razer далеч не е единствената компания, която прави скок към 18-инчовия екран тази година. Asus, Acer и Alienware също ще допълнят линиите си от висок клас с 18-инчови лаптопи. Видяхме и редица известни 15-инчови модели, включително ROG Zephyrus G15 на Asus и Blade 15 на Razer, които тази година бяха обновени до 16:10 16-инчови модели.
Mini-LED навлиза в масова употреба
Mini LED не е нещо съвсем ново; през последните няколко години той си проправя път в областта на лаптопите, но се очаква да навлезе във високия клас през тази година, тъй като дебютира в редица известни предстоящи геймърски машини. Едно от големите имена е ROG Zephyrus G14 на Asus, една от най-очакваните премиери в 14-инчовото геймърско пространство. Ще го видим и в Razer Blade 16, както и в други модели от висок клас на Asus и MSI.
За разлика от стандартните LCD екрани, които използват една група светлини (или няколко големи групи), за да проектират изображението, Mini-LED дисплеите използват много клъстери от малки диоди (локални зони за затъмняване), които могат да се осветяват или затъмняват независимо. Макар че Mini-LED не осигурява същия контраст и (теоретично) спестяване на енергия като OLED дисплей, той обикновено може да осигури по-висока максимална яркост и не е свързан със същите проблеми, свързани с изгарянето и запазването на изображението, каквито често възникват при OLED.
Говорейки за OLED…
OLED става по-достъпен
От няколко години пазарът на лаптопи се движи в посока на достъпен OLED; през 2022 година видяхме някои от най-евтините OLED устройства, пускани някога – от Pavilion Plus на HP за 819 долара до Vivobook Slate на Asus за 649 долара. Очаквайте тази тенденция да продължи и през тази година. Asus, която от няколко години е изцяло в сферата на OLED пусна абсолютно главозамайващ набор от OLED устройства в различни категории и ценови категории на CES тази година и очакваме да обяви още на предстоящите изложения.
Технологията ще продължи да се появява и в предложенията на други големи производители като Acer и Lenovo. Acer ще предложи OLED с новата си линия Swift Go, която започва от под 1000 долара, а Slim 5 на Lenovo (започващ от 649 евро в Европа, Близкия изток и Африка) също ще предлага технологията. Сгъваемият Yoga Book на Lenovo, който е изненадващо достъпен, като се има предвид форм-факторът си, ще има общо два OLED екрана.
Високи честоти на опресняване с високи резолюции
В миналото геймърите често трябваше да избират между екран с висока честота на опресняване 1080p и екран с по-висока разделителна способност, ограничена до 60 Hz. Тази година ще видим повече модели, които ще премахнат този компромис.
QHD екраните с прилично висока честота на опресняване ще изобилстват на пазара от висок клас. Предстоящият модел Zephyrus G16 например ще комбинира QHD резолюция с 240Hz честота на опресняване. За да не остане по-назад, Predator Helios на Acer ще предложи честота на опресняване от 250 Hz с Mini LED, WQXGA екран. Дисплеят Mini LED на Razer дори може да превключва между 1920 x 1200 / 240Hz и 4K / 120Hz. Изглежда, че 120Hz ще бъде спецификация от по-нисък клас тази година, която беше лукс не много отдавна.
3D-технологията без нужда от очила се опитва да се завърне

Asus обяви Spatial Vision, своя първи 3D дисплей без нужда от очила. Spatial Vision ще дебютира тази година в два предстоящи лаптопа на Asus, включително един Vivobook (линия, която традиционно е по-ценово ориентирана от някои други модели на Asus). Acer също обяви актуализация на своя SpatialLabs дисплей, който се очаква да създаде по-убедителен 3D ефект.
Системата SpatialLabs на Acer вече е налична в 4K Predator Helios от висок клас. Всъщност Asus се предлага с 3,2K OLED екран с честота на опресняването от 120 Hz, което означава, че няма да се налага да правите големи компромиси с други спецификации, ако 3D съдържанието е нещо, което ви интересува.
Това са само някои от интересните характеристики на дисплеите, които вероятно ще видим тази година. Нека заедно да преминем през следващите няколко месеца на очакване.