IBM представи ново поколение чипове за квантови изчисления. Процесорът Eagle със 127 кубита ще се използва в прототипите на квантовите компютри на IBM и това е първият квантов процесор, резултатите от работата няма как да бъдат емулирани и проверени с помощта на класическите компютри от днешен ден. IBM твърди, че за моделиране работата на Eagle са необходими повече класически двоични битове, отколкото са атомите в човешкото тяло. Този чип не може да бъде емулиран дори и с помощта на всички съвременни суперкомпютри взети заедно.
Eagle, се базира на доста тежкия шестоъгълен квантов чип, който IBM за първи път започна да използва миналата година. Той е проектиран по такъв начин, че да намали погрешността в работата на кубитите. Всеки един кубит в този квантов процесор е свързан с няколко от съседните, като по този начин изчисленията се извършват съвместно, а погрешността е много ниска. Компанията не дава повече технически подробности на тази тема, но твърди, че към днешен ден това е най-надеждната техника за квантови изчисления.
Другата иновация в Eagle е мултиплексираната технология за четене. Докато в предишните квантови процесори на IBM всеки кубит изискваше специализиран модул с електронни компоненти, които отговаряха за записа на данните в кубита и за прочитане на резултатите от изчисленията, новият квантов процесор не се нуждае от допълнителна електроника за запис и четене на данните. Това решение значително ще намали цената на квантовите компютри.