Изпълнителният директор на Apple Тим Кук не крие интереса си към придобиването на чипове от строящото се предприятие на TSMC в Аризона. Той се очаква да присъства на церемонията по завършване на производственото съоръжение тази седмица. Според източници, NVIDIA също може да бъде сред първите клиенти на това предприятие, а производственият му капацитет ще се удвои спрямо първоначалния план.
Всъщност, скорошна публикация на страниците на сайта Nikkei Asian Review само потвърди по-голямата част от слуховете, свързани с предстоящата церемония, която ще се проведе в Аризона в следващите часове. Американските власти ще бъдат представени както от президента Джоузеф Байдън, така и от министъра на търговията Джина Раймондо, а делегацията от заинтересовани компании ще включва ръководителите на Apple, NVIDIA, AMD, Arm, Synopsys, Applied Materials, Lam Research и други. Общо, капитализацията на компаниите, изпратили свои представители на тази церемония, ще достигне 4 трилиона долара, което само подчертава важността на събитието за цялата полупроводникова индустрия на САЩ.
Още през следващото тримесечие TSMC ще започне активно инсталиране на литографското оборудване в съоръжението, намиращо се в Аризона, а първите образци на продуктите ще започнат да излизат от поточната линия до края на годината. Според японските медии, TSMC възнамерява не само да овладее производството на по-модерните 4nm и 3nm компоненти в Аризона, но и да удвои производствения капацитет на първоначално планираните 20 000 силициеви пластини на месец. В същото време, развитието на 3-nm литография ще изисква инвестиции от над 12 милиарда долара, които бяха заложени на първия етап. В дългосрочен план съоръжението в Аризона ще може да произвежда до 20 000 пластини с 3nm чипове на месец, в допълнение към сравнимия брой силициеви пластини с компонентите от по-„зрелите“ поколения.
Основателят на TSMC Морис Чанг също ще присъства на събитието в Аризона, както и настоящият главен изпълнителен директор на компанията, Си-Си Уей. Първият вече отбеляза онзи ден, че производството на чипове в Съединените щати ще струва един и половина пъти повече, отколкото в Тайван. Очаква се държавните субсидии ако не да покрият тази разлика, то поне значително да я намалят. Говори се, че AMD и нейното дъщерно дружество Xilinx също се интересуват от партньорство с TSMC за производството на техните продукти в завода в Аризона.