Qualcomm се стреми сериозно да усъвършенства своите компютърни процесори, като компанията обяви плановете си да разработи следващо поколение базирани на ARM цялостни процесорни решения (SoC), които ще бъдат предназначени „да зададат еталон за производителност в Windows компютрите“, като новите чипове пряко ще се конкурират с M серията на Apple, която се превърна в истински хит веднага след излизането си на пазара.
Д-р Джеймс Томпсън, главен технологичен директор на Qualcomm, обяви плановете за нови чипове на събитие в деня на инвеститорите на компанията през 2021 г. В рамките на събитието той обеща, че Qualcomm ще достави мостри на клиентите от новите чипове около девет месеца преди пускането им на пазара, което е планирано за 2023-та година.
Първият нов чип, който Qualcomm планира да пусне на настолния пазар, ще бъде проектиран от екипа на Nuvia – компания, която Qualcomm закупи по-рано тази година при огромна сделка по придобиване на стойност над 1,4 милиарда щатски долара. По-специално Nuvia беше основана през 2019 г. от трима бивши служители на Apple, които преди това са работили върху чиповете от серията А на компанията.
Компанията също дава големи обещания – в допълнение към това, че иска да пусне чипове, които да бъдат конкурентни на чиповете от Apple M серията, които захранват нейните най-нови компютри MacBook Pro и MacBook Air, както и настолните компютри IMac и Mac Mini, Qualcomm се стреми да се превърне и в лидер по отношение на „устойчивата производителност, енергийната ефективност и живота на батерията при преносимите компютри“. Освен това компанията обеща, че ще увеличи производителността и на своите графични процесори Adreno, тъй като иска да предложи нови възможности за геймърите.
Така Qualcomm се нарежда сред компаниите, които си поставят за задача да революционизират пазара на процесори за персонални компютри. Компанията е силен лидер на пазара на процесори за смартфони и таблети, но досега не е успявала да направи експанзия на пазара на чипове за настолни компютри. Въпреки това, ентусиазмът ѝ е напълно разбираем – след като Apple дръзна да сложи край на господството на AMD и Intel (предимно) на пазара на мобилни процесори за персонални компютри, като представи собствената си серия чипове, сега изглежда се отвори една нова пазарна ниша, която бързо привлече вниманието на доста сериозни играчи, които искат да предложат и своите варианти, в еко системата на Windows. Интересът на Qulacomm е към SoC чиповете за персонални компютри – т.е. това са цялостни решения, които представляват не само централен процесор, а платформа с вградена оперативна памет, графичен процесор и други компоненти. Това позволява значително намаляване на консумацията на енергия на лаптопите, които работят с подобен SoC, но и в същото време ограничава възможностите им за ъпгрейд във времето.