Виждането и докосването на предмети във виртуалната реалност вече не е достатъчно – потребителите трябва да могат и да опитват храната, която виждат през своите шлемове и визьори.
Нов експеримент с „виртуална храна“ на учени от Университета на Сингапур си поставя за задача да възпроизведе различните вкусове като солено, кисело или горчиво, когато опитвате храна във VR среда. Първите им опити са с лъжица с електроди, които улавят промените във вкуса, но тогава усещането за сладко не е така добре изразено. Затова сега учените разработват метод за термална стимулация. При него, малка джаджа улавя промените в температурата, за да имитира усещането за сладост на езика.
Потребителите трябва да поставят върха на езика си на специално място от термоелектрическия елемент, който светкавично се нагрява или изстудява. Тези бързи промени влияят върху усещането на невроните, които обикновено осигуряват вкусовете ни.
Така например, когато устройството е нагрято на около 35 °C, участниците в експеримента усещат по-пикантен вкус, докато при по-ниска температура (18 °C) се предава усещане за ментов вкус. За да дадат на потребителите и усещане за дъвчене, учените стимулират мускулите на езика и устата с високочестотен ток, който създава повече плътност на виртуалната храна. Дълги електрически импулси пък я правят по-мека и разтеглива.
Следващата цел на учените е да направят процеса по опитване на виртуалната храна по-естествен като вградят сензора в чаша.