fbpx
11.8 C
София

Asus Zenfone 8 – смартфон с дух на малък спортен автомобил

Най-четени

Преди две седмици на поредното виртуално събитие заради Covid-19 Asus представи новите си смартфони. Всички модели на марката от край време се отличават с оригинални решения и различен подход от този, на който сме свикнали от останалите производители на смартфони.

Компанията има голям опит в създаването на смартфони от години, но редува периоди на успехи с такива, в които дори изчезва от някои пазари. Така бе и сега, тъй като от няколко години просто не бяхме попадали на модели от Asus в България. През 2021 година обаче завръщането е на лице и в ръцете си имаме един много интересен продукт. Идеята му е да запълни пазарната ниша, която чувствително липсва напоследък.

Asus Zenfone 8 има впечатляващо малък размер и ниско тегло, но в корпуса си събира мощта на истински смартфон-флагман. След като имахме възможност да използваме модела в продължение на две седмици, непсредствено след неговата премиера, сега дойде ред да споделим и впечатленията си от него.

Кутия и комплект

Моделът идва в стилна сива кутия с голяма осмица на нея. Бройката, която имаме, все пак е тестова и е възможно на пазара комплектът да е малко по-различен, но с радост виждаме, че освен красивия Asus Zenfone 8 в комплекта имаме и силиконов калъф, който да предпазва устройството. Интересната подробност тук, че за разлика от ситуацията при много други модели защитния калъф не е най-елементарния прозрачен силиконов вариант, а е черен, доста стилен и отлично допълва дизайна на устройството. Това е и първата добра новина, която виждаме, разопаковайки модела. За щастие добрите новини не приключват тук.

Освен нормалните неща като документация, кламер за сим картата и USB кабел, в комплекта  виждаме зарядно за бързо зареждане – 30W.

Външен вид

Моделът се продава в две цветови схеми – светла и тъмна (оригиналното название е ObsidianBlack and HorizonSilver), като в нас попадна може би тази, която ще се продава повече – издържана в стилен четен цвят.

Още щом вземете устройството в ръцете си установявате, че отдавна не сте виждали такъв модел. Той е много тънък, много лек и много малък – лесно попада в дланта на човек и още преди пускането е ясно – Asus Zenfone 8 може да се управлява и държи лесно само с една ръка. Това е и основното предимство на модела и това, с което се отличава от редица други апарати на пазара.

Контролът с една ръка е най-важното нещо в този флагман. Екранът му е с размер от 5,9 инча, но самият апарат е голям 14,8 х 7 см, така че наистина много лесно може да се управлява. Asus споделят свое изследване, според което 67% от потребителите имат нужда от смартфон с размер по-малък от 6 инча и именно това е основният акцент в модела. Определено са успели да го направят добре.

Впечатление веднага прави приятната форма, в коя то е направен модела, много тънките рамки, които допълнително правят така, че палецът ви да попада лесно на правилното място. Като част от външния вид и дизайна, може би е добре да се спомене и това, че Asus Zenfone 8 има Corning Gorilla Glass Victus защитно покритие и е сертифициран IP68 за издръжливост на вода и прах. Не сме го тествали лично, но според спецификациите моделът може да издържи на падане до два метра без да се сучпи сериозно. Освен това е издръжлив на всякакви драскотини и други леки удари.

Истината е, че по време на използването на Zenfone 8, без да го щадим много той така и не получи надрасквания или някакви повреди. Дали това ще е така след една година да речем няма как да знаем със сигурност, но е истина, че усещането, което оставя апаратът в човека, който го ползва е именно за много солидно удстройство, способно да издържи много.

Екран

Малкият размер е една от най-силните страни на модела. Дали обаче това е повлияло на екрана? Поглеждайки към Zenfone 8 можем да видим, че единствено размерът е нещото, което е в минус на екрана. Въпреки това, ограден от много малки рамки, той все пак е цели 5.9 инча. За създаването му е използван E4 AMOLED на Samsung.

Екранът работи в резолюция FHD+ (2400×1080), което на практика позволява достигане от 445ppi гъстота на пикселите. Тук отново в полза на удобството при ползване е съотношението му от 20:9, при което дланта ви чудесно се изпълва от целия екран.

В технологично отношение той е много добър и качествен продукт и предава отлично цветовете. Те покриват 12% DCI-P3, 151.9%sRGB, 107.6% NTSC и имат Delta-E<1, което на практика са отлични показатели. Цветовете са максимално живи и яркостта може да достигне до 1100 нита в пикови моменти.

Ползването на екрана е истинско удоволствие. Той има 120 Hz опресняване, а при докосване тази стойност достига до 240 Hz. На практика това създава впечатление, че смарфонът е изключително бърз и отговаря са много кратко време на подадените му команди. Чувството наистина е много приятно и Asus са постигнали голям успех в това отношение.

Под екрана може да се намери и вградения сензор за пръстови отпечатъци. Той работи много коректно и бързо, а мястото на което е разположен е максимално интуитивно.

Хардуер

По този показател Asus Zenfone 8 се нарежда до лидерите на пазара по производителност. Неведнъж сме спирали вниманието си на Qualcomm Snapdragon888 5G Mobile. Най-модерното решение на пазара в момента предлага невероятна производителност с голямо надмощие над своите конкуренти. На практика няма приложение, което да натовари процесора до степен в която апарата да забави работата си, а опитахме какво ли не. За това разбира се голямо значение има и 16GB of LPDDR5 RAM, с които моделът разполага. В този ред на мисли паметта също е доста бърза, тъй като имате 256GB от UFS3.1 SSD.

Камера

Още една от премиум функциите на парата, въпреки малкият размер е неговата камера, Тя е дело на Sony –  IMX686 с оптична стабилизация. Прави отлични снимки с двата си сензора – стандартен 64-мегапикселов и 12- мегапикселов допълнителен, който може да се използва за ултрашироки снимки, както и за макро фотоси. Селфи камерата е 12-мегапикселова отново със сензор на Sony-IMX663.

На разположение има множество настройки, с които можете да подобрите снимките. В общия случай обаче стават отлични кадри с използвания сензор на Sony – част от тях споделяме и в статията. Интерфейсът е много удобен за използване и макар да е нещо ново за повечето потребители които не са имали Asus до сега с него се свиква много бързо и лесно.

Батерия

Едно от нещата, които е нормално да си помислим когато видим много мощен смартфон с отличен и ярък екран, но малък размер е това, че ако е правено компромис с нещо – това трябва да е батерията. Към нея честно казано подходихме с най-големи резерви. За щастие обаче опасенията ни не се оправдаха или поне не напълно.

Zenfone 8 има 4000 mAh батерията, която на практика изпълва целия корпус на апарата. По време на използването не усетихме някакво загряване или неудобство, което може да е предизвикано от формата и малкото място в апарата. По данни на Asus иновацията в нея е именно размера, но на практика софтуера на апарата е нещото, което я щади и изразходва равномерно.

На разположение в апарата има различни режими за работа на батерията, които могат да позволят различно време на работа. Не е лошо отделянето на известно време тук, за да можете да извлечете най-доброто от модела. Има 5 режима, от които можете да избирате, така че да нагласите апарата да работи най-добре спрямо нуждите ви – с голяма производителност или с голяма издръжливост.

На практика тя спокойно може да издържи ден здраво ползване, но ако правите много неща с апарата все пак можете да имате нужда и от бързото зареждане. Тук обаче има само добри новини – за под половин час можете да заредите апарат до 60%, за под 40 мин до 80%, а пълното зареждане от 0 до 100% трае един час и 20 мин. Няма място за безжично зареждане, но пък със 30W зарядно, което имате в комплекта можете да заредите апарата, ако зарядът му започва да свършва преди края на деня. Това надали ще стане, но всичко зависи от използването.

Звук

Нещо друго, което може да „пострада“ в един малък апарат това е звукът му. Понякога има нужда говорителите да са по-гоелеми, за да звучат добре. Не и тук. Чрез различни оптимизации, използването на DiracHD Sound, Zenfone 8 звучи прекрасно. На разположение на потребителите има два говорител. Единият, разположен отгоре е  размер 10х12 мм, а долния е 12х16. Двата говорителя се справят отлично със задачите си и спокойно могат да озвучат добре средно голяма стая. Нещо по вече – Zenfone 8 има Hi-Res Audio (HRA) сертификат. С него разполагат много малко устройства, а това е гаранция за качество и нещо, което аудиофилите няма как да не оценят.

Впечатляващо е, че дори при този тънък и малък корпус моделът има 3,5 мм жак. До тук с обясненията на останалите производители, че за него няма място заради новите технологии. Това всъщност е един от малкото флагмани, разполагащи с вече отпадащия жак. Което е много добра новина, ако имате слушалки, които искате да ползвате без преходник.

Музиката и звука като цяло са нещо, на което Asus са обърнали специално внимание. Чрез AudioWizard в апарата можете да настроите добре много от звука, използвайки 10-степенния еквалайзер, кактои различни други режими, които са предварително налични.

ZenUI 8

Едно от интересните неща, с които ще ви трябва известно време за да свикнете е потребителския интерфейс, който Asus разработва. Той е доста интуитивен и надали ще ви е трудно да свикнете, но все пак е доста различен от този на много други производители. Идеята на инженерите обаче е да останат максимално близо до чистия Android, а това влия добре както на работата на самия апарат, така и на управлението. Навигацията е много удобна и се осъществява с жестове, отново с една ръка, а за това има създаден и специален режим, въпреки че използването м поне за мен не беше необходимо.

За хората, които са ползвали и преди интерфейса нещата ще са съвсем ясни. Има някои нови неща, но те са интерпелирани отлично в общия интерфейс и се откриват лесно. Отново водещото е, че всичко е максиамално интутивно и с него се свиква много бързо.

Още докато разглеждаме смартфона виждаме синьото копче отстрани. То е много важно и се нарича Smart Key. Освен за пускане и спиране на телефона може да прави много повече. Потребителите имат на разположение две функции, които могат да настроят за копчето. С едно натискане пускане и спирате екрана. Можете да настроите функция ако го натиснете два пъти или ако го насинете и задържите. От там лесно можете да пускате на само Google Asystant, но и много други функции. Можете да пускате и спирате Wi-Di, можете да активирате Bluetooth, да пуснете Hotspot, да влизатев режим DND и още много други – каквото искате вие.

Геймърите не са забравени

В представянето на модела от ASUS разказват, че са се опитали да създадат малка версия на своя ROG гейминг смартфон. И въпреки че геймърските модели са си в отделна серия, благодарение на Game Genie в настоящите модел има какво да се види. Идеята на тази част от потребителския интерфейс е, че тя оптимизира устройството така че да е максимално производително за игри. С него лесно получават достъп до множество настройки, които могат да повлияят на играта. Става въпрос за настройки на екрана, но и на поведението на апарата – като да речем игрите ви да не могат да бъдат прекъсвани от телефонни обаждания.

В крайна сметка

Да тестваме този нов и интересен модел беше истинско удоволствие. Рядко може да се видим модел, направен смело и с нов подход. Категорично можем да кажем, че Zenfone 8 се отличава напълно от всичко на пазара в момента. В невероятно малък и лек корпус той събира хардуерна мощи и възожности, които няма как да не ни накрат да направим асоциацията с малък спортен автомобил.

Смартфонът се продава в България, което е и официално завръщане на ASUS за нашия смартфон пазар. Моделът е с ориентировъчни цени от 1479 лв. за версията с 8GB RAM  и 256 GB вградена памет, както и 1249 лв. за версията с 6GB и 128 GB вградена памет.

А ето накратко и основните неща, които можем да видим в новия смартфон на Asus
  • Лесен контрол с една ръка заради комплектния размер и тегло
  • Производителност на флагман заради Snapdragon 888 и 16GB RAM
  • Качествен екран (най-бързият 5,9-инчов панел в индустрията)
  • Без компромис в живота на батерията и бързо 30W зареждане
  • Актуална камера, дело на Sony
Пълните характеристики на модела:
Процесор 2.84 GHz Qualcomm Snapdragon 888 5G Mobile Platform 5nm, 64-bit  Octa-core
Видео Qualcomm Adreno 660
OS & UI Android 11 с ZenUI 8
Екран 5.9“ FHD+ (2400 x 1080) Samsung E4 AMOLED ,

90.02% съотношение екран към корпус, 20:9, 445ppi,

120Hz опреснение, 1ms реакция, 240Hz при докосване, 112% DCI-P3, 151.9% sRGB, Delta E average < 1, 1,000,000:1 контраст, 800nit стандартно,

1100 nits максимална яркост,

Corning Gorilla Glass Victus,

SGS Eye Care 6.5% & SGS Seamless Pro (120Hz)

RAM/ROM 6/128, 8/128, 8/256, 16/256 – LPDDR5/UFS 3.1
SD карта не
Сензори Пръстов отпечатък под екрана, Акселеромер, Компас, Сензор за близост, Сензор за осветеност, Жироскоп
Основна кaмера 64MP SONY IMX686 с OIS, 1/1.7″ , Quad Bayer  Technology, 0.8µm/1.6µm , F1.8, 78.3° FOV (26.6 mm еквивалент на 35 mm) 2×1 OCL PDAF, ДвойнаLED светкавица, 8K запис на видео с EIS
Втори сензор 12MP, SONY IMX363, 1/2.55″, 113˚ FOV, (14.3 mm  еквивалент на 35 mm), 1.4µm, F2.2, Dual PDAF,  4cm Macro , Видео 4K/60fps или FHD/60fps
Светкавица  LED
Селфи камера 12MP, Sony IMX663, 1/2.93″, 76.5˚ FOV, 1.22µm  F2.45 (27.7 mm еквивалент на 35 mm), Dual PDAF Видео 4K/30fps ии FHD/60fps
Заснемане на видео 8K UHD (7680×4320) видео с 24 fps + EIS for main camera

4K UHD (3840 by 2160) видео с 30 / 60 fps + EIS за вторта камера 1080p FHD видео с 30 / 60 fps със HyperSteady

720p HD видео с 30 fps

3-осова оптична стабилизаия

Motion Tracking video (4K UHD видео с 60 fps)

Time Lapse (4K UHD video)

Slow Motion video (4K UHD at 120 fps / 1080p FHD at 240 fps / 720p at 480 fps)

Вибрация Да (linear) 8Ǿ 0832
Говорител Dual Super linear speakers with Dirac HD Sound (7-magenet top speaker, 3-magnet  bottom)

10x12mm @top, 12x16mm @bottom with Dbass foam balls

Powered by dual Cirrus Logic CS35L45 Mono AMP

Микрофони Triple microphones with OZO Audio Zoom & Noise Reduction Technology
Безжична връзка Integrated WiFi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax (6E), 2×2 MIMO

Tri-band 2.4 GHz/5 GHz/6 GHz WiFi

Bluetooth® 5.2 (EDR + A2DP) & HFP + AVRCP + HID + PAN + OPP

Additional Bluetooth audio codec: LDAC + Qualcomm® aptX, aptX HD, aptX  Adaptive + AAC

FM Radio Не
Навигация GNSS support GPS (L1/L5), Glonass (L1), Galileo (E1/E5a), QZSS (L1/L5) and NavIC  (L5)
SIM карти Dual SIM dual standby

Dual Nano SIM (DSDV 5G LTE+LTE)

Peak Data Rate DC-HSPA+ (DL/UL): 42/5.76 Mbps ; up to LTE DL 5CA (DL/UL) 2000/150 Mbps; 5G NR FR1: DL 3.8Gbps (5DL+FR1: EN-DC 2+1.8), UL 542Mbps and 4×4 MIMO  support
Честоти WW 

FDD-LTE (Bands 1, 2, 3,4, 5, 7, 8, 12,  17, 18, 19, 20, 26, 28, 34)

TD-LTE (Bands 38, 39, 40, 41, 42) WCDMA (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19) EDGE/GPRS/GSM (2, 3, 5, 8)

5G Non-Standalone (NSA): n1, n2, n3,  n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n77,  n78

5G Standalone (SA): n77, n78

US 

FDD-LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18,  19, 20, 25, 26, 30, 34)

TD-LTE (Bands 38, 39, 40, 41, 42, 66, 71) WCDMA (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19) EDGE/GPRS/GSM (2, 3, 5, 8)

5G Non-Standalone (NSA): n1, n2, n3, n5,  n7, n8, n12, n20,n25, n38, n40, n66, n71,  n77, n78

5G Standalone (SA): n77, n78

Водоиздръжливост IP68 certified
Интерфейси USB2.0 Type-C с OTG support, Supports QC4.0/PD 3.0 Charging 3.5mm Audio Jack: Headphone with Qualcomm Aqstic WCD9385
NFC да
Батерия 4000mAh (typ)
Зарядно Charger 30W 3.3V-11V = MAX 3A

PD3.0 PPS / Direct Charge / QC4.0 adapter

Цветове Obsidian Black and Horizon Silver
Размери 148 x 68.5 x 8.9 mm
Тегло 169 грама

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

ЕДЕНИЧНИ ОЦЕНКИ

Дизайн
Качество на изработка
Удобство при работа
Автономност
Производителност
Екран
Звук
Софтуер
Камера
Селфи камера
Видео заснемане
Цена/качество
Абонирай се
Извести ме за
guest

7 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Moto Razr 40 Ultra – впечатлява от пръв поглед, печели ни с практични решения

В месеците след пандемията, най-накрая пазарът на сгъваеми смартфони, както глобално, така и в България започна да набира скорост, а тази година виждаме все...

Подобни новини

Преди две седмици на поредното виртуално събитие заради Covid-19 Asus представи новите си смартфони. Всички модели на марката от край време се отличават с оригинални решения и различен подход от този, на който сме свикнали от останалите производители на смартфони. Компанията има голям опит в...Asus Zenfone 8 – смартфон с дух на малък спортен автомобил