Украйна разполага с 14 български самолета модел Су-25 във въоръжението си, твърди изданието „Блумбърг“, като се позовава на нидерландския аналитичен проект – уебсайтa за военен анализ Oryx, воден от бивш военен, както и официалните съобщения от украинските поддръжници. А като дата на сделката е посочен месец април 2022 година.
В разбивката на въоръжението на Киев е посочено, че 14-те самолета, руско производство, са закупени от България от членки в НАТО и по-късно са доставени в Украйна. Тоест не се говори за директни доставки на оръжия от България за Украйна, а за продадени на други държави, които впоследствие са ги предоставили на Киев.
Според сайта Oryx Чехия е закупила от България неясен брой 152-милиметров гаубици D-20 (през април 2022 година), реактивни системи за залпов огън „БМ-21 Град“ (май или юни 2022 година), също от Чехия, и неизвестен брой танкове Т-72М1 през май или юни, които след това са се озовали в Украйна.
НЕ ЗА ПЪРВИ ПЪТ НЯКОЙ НАМЕКВА ЗА ТОВА
Още през май 2022 г. се появи публикация в полското издание Defense.pl. Оттам бяха цитирали агенция NEXTA, според която 14 щурмови самолета Су-25 от „един от източноевропейските партньори“ са доставени в Украйна. В текста тогава се отбелязваше, че машините са пристигнали „на части“ по суша. А агенцията твърдеше, че броят на доставените самолети съответства на размера на българския флот Су-25 и припомня, че осем от тях наскоро били модернизирани от беларуския авиационен завод в Барановичи.
Информацията на украинската агенция NEXTA съвпадна с публикувани данни за пратката от самолети в изданието Foreign Policy на 24 май 2022 година. По време на посещение в Международния център за координация на донорите (IDCC) и центъра за контрол на военната помощ за Украйна в Щутгарт кореспондент на Foreign Policy чул, че американски екип от специалисти, делегирани от Европейското командване на армията на САЩ, помагат за разглобяването на самолетr Су-25, така че те може да се транспортира до Украйна. Работата трябвало да се извършва в Източна Европа.
България е единствената държава от НАТО, която разполага със самолет Су-25. А броят на 14 единици (12 едноместни Су-25К и 2 двуместни учебно-бойни Су-25УБК) съответства на размера на българския флот. Осем от тези самолети бяха модернизирани през 2020-2021 г. в Беларус. Тогава българският Су-25 получил допълнителни комуникационни системи, по-модерни навигационни и IFF системи и пригоден за превоз на ракети въздух-въздух Р-73 и контейнер за радиоелектронна борба.
След модернизацията самолетите трябвало да се използват до замяната им с друг F-16V, т.е. най-късно до 2028 г., твърди агенцията. Първите осем машини от този тип бяха договорени през 2020 г., но доставките им се забавят. Въпреки това София изглежда е решила въпреки първоначалния си отказ да предаде своите „щурмоваци“ на Украйна. Може да се подозира, че в замяна ще получи някаква печалба от Вашингтон, например под формата на „отстъпка“ за повече машини.
Украинската агенция твърди още, че 14-те Су-25 със сигурност ще бъдат много полезни и с тях ще повишат оперативните възможности на украинската авиация. Преди началото на войната през февруари Украйна имаше една щурмова ескадрила, въоръжена със 17 машини Су-25. Поне 5 от тях вече са загубени, а други са претърпели множество щети.
Интересно е още, че осемте български самолета, модернизирани в Беларус, са боядисани в пикселен камуфлаж, подобен на този, който имат украинските самолети – само цветове са по-ярки в зелено и кафяво. Украинските машини са боядисани със сиви петна.
МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА ОТРЕЧЕ
Веднага от българските медии потърсиха коментара на официалните власти. Тогава от Министерството на отбраната отхвърлиха твърденията и категорично заявиха, че въпросните Су-25 за Украйна не са български. Вероятно обаче в настоящата публикация на „Блумбърг“ се визират същите СУ-25, тъй като броят им съвпада.
ПАРЛАМЕНТЪТ: „ДА“ ЗА ВОЕННА ПОМОЩ, А ЗА САМОЛЕТИ?
В края на миналата година българското Народно събрание гласува в полза на изпращане на военна помощ в Украйна. Ратификацията беше подрепена от 166 народни представители, а 48 бяха „против“ – от БСП и“Възраждане“. Количеството и списъкът на военната помощ са секретна информация и няма да бъдат публикувани. БСП и „Възраждане“ поискаха разсекретяването на списъка, а след това и поименно гласуване, „за да види народът кои гласуват за войната“. Но това предложение не беше прието.
Стойността на дарението е около 20 млн. лева. Президентът Румен Радев имаше срок от 15 дни, в които да одобри закона за ратификация или да му наложи вето. Държавният глава обаче не го направи и така въпросният Закон беше обнародван в бр. 102 на Държавен вестник.
А в предишното Народно събрание това бе предмет на ожесточени спорове и бе отхвърлено от тогавашния коалиционен партньор БСП. Същевременно през пролетта на 2022 г. се появиха твърдения, че изпращането на бойна техника за Украйна става през Полша.
РАВНОСМЕТКАТА: ВОЕННАТА ПОМОЩ ЗА КИЕВ ОТ СЪЮЗНИЦИТЕ МУ
Съюзниците на Украйна са осигурили повече от 4000 бронирани машини, артилерия, самолети и оръжия на Киев. Европа и САЩ предоставят помощ на Украйна на стойност милиарди евро. Последното подобно решение е от преди броени дни, когато Вашингтон одобри нова военна помощ за Украйна на стойност над 3 милиарда долара. От тях 2,8 милиарда ще бъдат в оръжие за подобряване на отбранителните способности на страната срещу Русия.
Това е най-мащабният пакет от военна помощ за Украйна, одобряван досега. Той включва доставки на танкове, бронетранспортьори и други бойна техника.
По данни на американската страна Киев ще получи около 50 танка от типа „Брадли“, които служат за защита на бойния състав. Те са оборудвани с противотанкови ракети. Пакетът съдържа още 100 бронетранспортьора за войската, миноустойчиви военни превозни средства и 138 джипа „Хъмви“.
А след месеци предпазливост Великобритания заяви, че ще изпрати на Киев „Чаленджер“ 2 – едни от най-мощните танкове във въоръжението на НАТО. Изявлението беше последвано от много други страни, които обещаха да осигурят бронирани машини на Украйна, като целта е Киев да завземе обратно териториите си.