Ако пуснете звук от пишеща машина на едно съвременно дете, то едва ли ще има идея какво е това. Пуснете го на по-възрастен човек и това вероятно ще провокира усмивка на лицето от спомените, които ще изплуват в съзнанието му. Реакцията едва ли би била по-различна и при чуването на звуците характерни за касетофона, телефона с шайба или 8-милиметровата камера.
Стюард Фоукс е човекът зад проекта Cities and Memory archive, който е посветен на запазването на звуците от миналото за идните поколения. Звуците от остарели устройства са част от постоянно разрастващата се колекция.
„Намираме се на етап от нашето развитие, в който времевата актуалност на един звук от момента на неговото възникване до приключването на практическото му съществуване е по-кратка от всякога,“ заявява Фоукс пред радио BBC. „Като си помислите за някакъв тон на звънене от преди 4 или 5 години, то сега той би ви се сторил архаичен.“
Според британецa всеки един звук от миналото носи определи емоции на слушащия. Той дава пример с ранните дни на Интернет през 1990-е години и странно скърцащия звук от модема за комутируем достъп, тоест на dial-up модема. Това скрибуцане безспорно ще провокира емоции и спомени, особено за тези, които помнят ядосаната физиономия на съседката, с която телефонът ви е бил дуплекс. Едва ли обаче много от вас знаят какво е дуплекс, но това е съвсем друга тема.
„Има определени звуци, които провокират спомени и са много лични, заради това смятам, че е важно да се събират звуци на едно и да могат да бъдат представяни, защото всеки, който слуша колекцията ще я разчита по свой собствен начин,“ добавя Фоукс.
„Дали става въпрос за звук от видео игра или от затвор на фотоапарат, който отеква в съзнанието на човек, то той може да го отведе към детски или друг скъп спомен“
Ако имате възможност отделете няколко минути на тази звукова колекция, в която освен технологични има и много други аудио сигнали от миналото. Сред звуците има и такива, който представят традиционни културни обичаи и особености от цял свят, като например от представление на гейши от Япония и характерна кхмерска музика от Камбоджа.
Сред аудио изживяванията има и звуци от природата, като звука от разцепващ се ледник, което ни отвежда към теми свързани с климатичните проблеми.
Според създателя на проекта, колекцията от звуци се е превърнала и във вдъхновение за музиканти, които благодарение на тази база са създали оригинални музикални композиции. Ако се интересувате от забравените вече технологични звуци може да посетите страницата, създадена специално за тях.