Сигнатурата на радиосигнала не съвпада с нито един известен на науката небесен обект. В активно състояние продължителността на пиковете достига една минута и те се повтарят на всеки 18 минути. Подобно излъчване досега се считаше за невъзможно за сегашната наука.
Необичайният обект е открит от екип от астрономи, работещи с нискочестотния телескоп Murchison Widefield Array в Западна Австралия, който сканира големи участъци от небето в търсене на радиовълни. Учените са търсили временни обекти в Млечния път и са сравнявали изображенията със снимките, направени 24 часа преди това, за да могат да забележат промените в яркостта.
Те са забелязали огнище от радиовълни, а когато са проверили данните от същото място за минал период станало ясно, че импулсите идват от един и същи космически регион. Каквото и да е това, то излъчва сигнал точно на всеки 18,18 минути, като всяко излъчване е с продължителност от 30 до 60 секунди.
Астрономите споделиха, че този обект се е появявал и изчезвал в продължение на период от по няколко часа, което е много неочаквано, понеже доколкото на учените е известно в тази област няма нищо подобно. Нещо повече, обектът се намира доста близо до нас и е на разстояние около 4000 светлинни години.
Според учените тези сигнали от центъра на нашата галактика са с естествен произход,