fbpx
17.7 C
София

Бившият български премиер Кирил Петков е бил инициаторът за изключването на Русия от банковата система SWIFT

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Идеята за изключването на Русия от банковата платежна система SWIFT и на замразяването активите на Руската централна банка е измислена и предложена от бившия български премиер Кирил Петков, съобщи германското издание Welt. Според тази информация Петков е предложил ЕС да предприеме тези мерки на следващия ден след началото на руската инвазия в Украйна. Докато Петков е бил начело на правителството, България неофициално е доставяла оръжие и гориво на Украйна.

Бившият български премиер Кирил Петков е инициаторът на изключването на руските банки от международната система за обмен на финансова информация SWIFT и на предложението за замразяването на международните активи на Банката на Русия, която е Централната банка на РФ, допълва германският вестник Welt.

Петков е предложил предприемането на тази мерки на лидерите на страните от ЕС по време на срещата на 25 февруари 2022 година. Welt допълва, че първоначално ръководителите на някои европейски страни са имали съмнения и опасения относно това, но в крайна сметка Европейската комисия е подкрепила идеята. Активите на Централната банка на Русия бяха замразени, но не всички руски банки бяха изключени от SWIFT, а само част – тези, които попаднаха под американските и европейските санкции.

Освен това, България непублично е подкрепяла Украйна с оръжия и гориво, произведено в ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас през пролетта и лятото на 2022 година, твърди Welt. Според изданието, българското правителство е нямало как да помогне директно на Киев заради опонентите в управляващата по това време коалиция.

Информацията бе потвърдена от украинския външен министър Дмитрий Кулеба, който допълва, че българските оръжия и амуниции не са давани директно на Украйна, а са продадени на Полша, Румъния и Унгария, които след това са ги доставили на Украйна. Интересно е, че за известно време България е осигурявала на Украйна 40% от необходимите гориво, оръжия и боеприпаси.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

99 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини