Германското списание Spiegel продължава да публикува скандална информация, предоставена от бившия подизпълнител на NSA Едуард Сноудън. В поредната порция разкрития списанието съобщава, че британските тайни служби GCHQ са използвали фалшиви копия на страници от бизнес-мрежата LinkedIn, за да инсталират шпионски софтуер на компютрите на избрани от тях лица.
Както става ясно от предоставените документи, службите са използвали и метод с името „Quantum Insert“, за да шпионират служители на европейските мобилни оператори. Във фокуса на дейността на службите са попаднали и доставчиците на услуги за операторите, отговарящи, например, за изчисляването и фактурирането на таксите за роуминг.

За тайните служби тези фирми са представлявали голям интерес, тъй като чрез тях те са можели да получат широк достъп до мобилните мрежи на операторите. Това, според списанието, е била причината за атаките срещу компанията Belgacom, 50% от което е собственост на белгийската държава. Началото на нападенията било сложено чрез фалшиви предварително създадени профили в LinkedIn.
Според информацията на Spiegel, обект на наблюдение са били инфраструктурата, търговските практики и целенасочено подбирани лица на ключови длъжности в телекомуникационната компания.

На мушката на агенцията са попаднали и страните-членки на ОПЕК – Организацията на страните-износителки на петрол. Според документите, още през 2010 г. шпионски софтуер е бил инсталиран на компютрите на най-малко девет служители на ОПЕК.
В допълнение, британската GCHQ в тясно сътрудничество с американската NSA е шпионирала организацията чак до „сферата на дейност на генералния секретар на ОПЕК“.
В отговор на материала на Spiegel представители на бизнес-мрежата LinkedIn осъдиха действията на GCHQ и отрекоха да са имали информация за осъществяваното следене и методите на британската разузнавателна агенция.