Последните няколко седмици цените на алуминия, лития и никела бързо скочиха нагоре. Аналитичната компания Barron’s съобщи, че цената на металите, необходими за производството на литиево-йонни акумулаторни батерии, се е покачила средно с 64%. Това означава че цената на акумулаторния блок за един съвременен електромобил е нараснала средно с около 2000 щ. долара. В тези условия производителите на батерии за акумулаторните блокове на електрическите автомобили започнаха да търсят други решения за производството на захранващите елементи.
Стартиращата компания SES променя анода на литиево-йонните акумулатори и вместо графит започва да използва литий. Катодите на традиционните литиево-йонни батерии освен всички други метали съдържат и никел. Вместо него е възможно използването на железен фосфат, но по този начин плътността на енергията намалява с 30%, а самата батерия става силно чувствителна към отрицателни температури. SES предлага съчетание на катод от железен фосфат и анод от чист литий. По този начин се постига същата плътност на енергията, каквато е при катодите съдържащи никел.
SES добавя, че при сегашните цени на металите, производителите на акумулаторни батерии бързат да разработят нов тип захранващи елементи с по-различен химически състав.
Да напомним, че през последния месец всички производители на електромобили бяха принудени да вдигнат цените на своите превозни средства, понеже цената на акумулаторните блокове рязко нарасна. Има електромобили, цената на които нарасна с немалките 10 хиляди щ. долара,