Според нов доклад китайски спонсорирани от държавата хакери са предприели поредица от успешни кибер атаки срещу Ватикана, нахлувайки в църковните компютърни системи и имейл сървъри.
Както бе разкрито от Recorded Future, фирмата за киберсигурност, която е специализирана в поддържането на системите защитени от държавна киберпрестъпност, атаките са започнали през месец май и също са били насочени към католическата епархия в Хонконг, основен представител на католическата църква в региона.
В един от докладите се твърди, че китайските хакери са имитирали писмо от канцеларията на кардинал Пиетро Паролин, държавен секретар на Ватикана, което е било използвано за заразяване на получателите на имейла със злонамерен софтуер като част от фишинг атака.
Инцидентите предхождат очакваните срещи между Ватикана и Пекин, на които двете страни е следвало да подновят забележителния пакт от 2018 г., който служи за заздравяване на дипломатическите отношения между страните.
Кибератака в сърцето на Светия престол
Според доклада на Recorded Future атаките показват индикации за тактики и инструменти, които съответстват на използваните при предишни държавни кибератаки с китайски произход, но Пекин категорично отрече участието си в хакерската атака.
Китайското външно министерство отхвърли твърденията като „предположения“ и твърди, че Китай е непоколебим защитник на киберсигурността. Обвиненията от този вид, твърди говорителят на отдела Ван Венбин, трябва да бъдат подкрепени със солидни доказателства, защото „в противен случай са просто клевети и уронване на авторитета на Китай.“
Не е ясно дали преговорите за подновяване на условията на сделката за мир и дипломатичност от 2018 т., при които Ватиканът призна легитимността на седем китайски епископи, назначени от Пекин, ще бъдат засегнати от хакерските атаки.
Въпреки историческата среща на върха, дипломатичните отношения с Германия по-рано тази година, избухването на пандемията от коронавирус и всички други кризи и проблеми, пред които бяха изправени Ватикана и Китай тази година, загатваха поставянето под въпрос на провеждането на дискусиите между дипломатите от двете страни, дори и да не се беше случила подобна хакерска атака, за чийто инициатор се посочва Китай. Коментатор запознат със ситуацията от първо лице, пожелал да запази своята анонимност, коментира пред популярния технологичен портал TechRadar, който отразява хакерската атака, че според него, на фона на всички тези негативни и притеснителни събития, най-рационално би било ако споразумението бъде автоматично удължено.