fbpx
4.6 C
София

Втората вълна на новия коронавирус вече е в Европа и държавите започнаха да взимат мерки

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Ситуацията с коронавируса в Европа е нестабилна. В редица европейски страни разпространението на епидемията е под контрол, но в заглавията на различните медии все по-често се споменава втората вълна на новия коронавирус. В отделни региони се фиксират избухвания на COVID-19, в по-големите градове се обновяват ограниченията и суровите мерки за забрана на придвижването на хората изглеждат все по-близки. Нека се спрем по-подробно върху случващото се в Европа по отношение на новия коронавирус.

Още в разгара на пандемията през тази пролет, епидемиолозите прогнозираха, че светът може да се срещне с втора вълна на разпространение на новия коронавирус. Но икономиките на Евросъюза не можеха дълго да издържат подобно натоварване. Мерките бяха смекчени и на туризма бе дадена глътка въздух, за да не бъде тотално унищожен и без това слабия туристически сезон. Малки групи туристи започнаха да се придвижват по курортните градове, където бяха отворени плажовете, ресторантите и други подобни заведения. Хората, уморени от носенето на вездесъщите маски и използването на антисептични средства, се отпуснаха и престанаха да обръщат необходимото внимание на хигиената и на предпазването от COVID-19.

Днешната статистика показва, че в целия свят заразените от новия коронавирус са над 20 милиона души, от които 13 милиона са оздравели, а 734 хиляди са починали.

Франция

Тези дни във Франция бе фиксиран рекорден ръст на заразените от COVID-19, считано от месец май тази година. В края на миналата седмица френското министерство на здравеопазването съобщи за 2288 нови случая на заразени от новия коронавирус. През седмицата бяха регистрирани 9330 случая на COVID-19.

Френските медици отбелязват, че епидемиологичните показатели се влошават. От края на месец юли до днес прирастът е с около 1000 заразени на ден.

На този ден в редица градове на Франция отново бе въведено задължителното носене на маски. При това в страната режимът за задължително носене на маска в помещенията важи още от 20 юли. В Сен Тропе, южна Франция задължителното носене на маски бе въведено от 8 август. Задължително е носенето на маски за всички хора на възраст над 11 години. На нарушителите се налага глоба в размер на 135 евро.

В Париж задължителното носене на маски бе въведено от 10 август. Нареждането е маски да не се носят в най-оживените улици и площади на френската столица. Списъкът с улиците и площадите е обявен в нареждането.

Германия

През втората половина на месец юли в Германия се наблюдава известно увеличение на на броя на заболелите от COVID-19. Докато преди имаше по 200-500 случая на заразени за едно денонощие, сега този показател нарасна до над 1000 души.

На този фон Германия въведе задължително тестване на новия коронавирус SARS-CoV-2 за всички пътешественици, които се завръщат в страната от региони, които са в германския списък със зоните с повишен епидемиологичен риск (над 130 зони). Независимо дали пристигналите проявяват симптомите на болестта COVID-19, те са длъжни да преминат тези тестове. Характерно за Германия е, че тестовете за COVID-19 са безплатни в случай че пристигналият ги направи най-късно 72 часа след своето пристигане. Докато не бъде получен отрицателен резултат, пътешественикът трябва да си стои вкъщи. На всички, които пренебрегват това нареждане, се налагат много високи глоби.

Местните политици съвсем ясно завиха, че в никакъв случай няма да допуснат повторно затваряне на градовете и съответно, на икономиката, по време на втората вълна от новия коронавирус.

Ирландия

Ирландия също не успя да избегне карантината. Правителството ограничи населението в три региона на запад от Дъблин – засега само за две седмици, но този срок зависи от развитието на ситуацията. Към днешен ден в Ирландия под карантина са над 380 хиляди души.

Движението в различните окръзи на страната е ограничено. Хората могат само да ходят на работа и по неотложни нужди. Ресторантите и пъбовете работят само отвън с ограничени места за сядане. Отново ще бъдат затворени спортните площадки, кината, театрите, музеите, галериите и т.н. Подготвя се забрана за посещенията в затворите и в домовете за стари хора,

Всичко това се случва, защото от началото на месец юни в страната бяха регистрирани няколко десетки души с новия коронавирус. Според официалната информация, към 9-ти август те са 68.

Испания

Испанската икономика е силно зависима от пътешествениците, а пандемията от новия коронавирус  е заплаха именно за туристическия сектор. Ето защо, съвсем не е за учудване, че със затихването на първата вълна на COVID-19, Испания започна да отваря своите плажове и туристически дестинации.

Засега испанските медици не могат да достигнат до единно мнение дали в страната се наблюдава втора вълна на новия коронавирус или това са отделни огнища, които могат да бъдат ограничени без да се налагат сериозни забрани.

На 6 и 7 август в Испания бяха регистрирани над 4000 случая на заразени с COVID-19. За последен път подобни числа имаше през месец април. Според темповете на ръст на заболелите Испания изпреварва Великобритания, Франция и Германия взети заедно.

В градовете Искар и Педрахас в провинция Валядолид, които са само на два часа път от Мадрид, на населението е забранено да напуска домовете без крайна необходимост, а да се излезе извън чертите на града е забранено. В Канарските и Балеарските острови, посещавани от изключително много туристи, бе въведен режим за носене на маски и социално дистанциране. В плажовете на Барселона властите намаляват броя на посетителите, на местните се препоръчва да не напускат домовете си. Но нищо не се спазва – плажовете са препълнени и броят на заразените расте.

Това бе причината Великобритания да върне Испания в списъка с неблагонадеждните държави. Сега всички британци, които се намират в Испания, трябва да останат в двуседмична карантина, след като се завърнат. Това никак не се приема добре, както от британците, така и от испанците.

Гърция

Гърция бе отворена за туристите през месец юни. Днес страната формално встъпи във фазата на втората вълна от новия коронавирус. Това бе обявено от един от водещите гръцки експерти по инфекциозни заболявания. В края на миналата седмица, в неделя, бяха регистрирани рекорден брой положителни диагнози за COVID-19 – 203 души.

Министерството на здравеопазването на Гърция предупреди, че ще бъде принудено да въведе нови ограничения, ако тази тенденция се запази. Напълно е възможно да бъдат въведени безпрецедентни за тази страна мерки, включително затваряне на клубовете, баровете и ресторантите за през нощта.

Властите се опасяват, че през следващите седмици броят на пациентите, които имат нужда от интубиране ще достигне същия пик, който се наблюдаваше по време на разгара на пандемията в Гърция. Необходимата апаратура ще започне да не достига и е възможно да починат много хора.

България

Данните в Националната информационна система показват, че през изминалото денонощие са направени 3600 теста за новия коронавирус, при което са регистрирани 116 нови случаи на заболели от COVID-19.

Общо потвърдените случаи на COVID-19 у нас са 13512. От тях 5073 са активни. Излекуваните лица са вече 7980, от които 208 са регистрирани през последното денонощие. Най-много нови случаи са регистрирани в София град – 17, следва Варна – с 15, Добрич и Пловдив – с по 12 и Благоевград – с 11.


Bloomberg съобщи, че коронавирусните инфекции в света са достигнали почти 20 милиона. Въпреки че отне шест месеца след появата на вируса в Китай, за да достигане до 10 милиона заразени, то разпространението непрекъснато се ускорява, удвоявайки се за последните шест седмици. СЗО зави, че никога не е късно да се предприемат действия за потушаване на кризата с COVID-19, която обхвана планетата. „Тази седмица ще достигнем 20 милиона регистрирани случаи COVID-19 и 750 000 смъртни случаи„, каза шефът на СЗО Тедрос Гебрейесус по време на виртуална пресконференция. Директорът на Световната здравна организация похвали Великобритания и Франция за предприемането на мерки за справяне с новите избухвания на заразата, като налагане на блокировки около огнища в Северна Англия и задължителното носене на маски в оживените открити пространства в Париж.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

15 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини