След осемгодишни усилия за извличане на ДНК от замръзналата вътрешност на Гренландия изследователите твърдят, че са успели да секвенират генни фрагменти от древни риби, растения и дори мастодонт, живял преди 2 милиона години.
Това е най-старата ДНК, която някога е била възстановена някога.
Генетичен материал, оставен от десетки видове и отмит в седиментните слоеве преди много време, датира от когато Гренландия е била много по-топла от днес. Обрисува картина на епоха, когато Гренландия е била покрита с цъфтящи растения и памукови дървета.
Това може да бъде ключ към това как екосистемите са се адаптирали към по-топлия климат в миналото.
Може да покаже къде и как да редактираме гените на някой вид, за да го направим по-устойчив. Древната ДНК може да предостави „пътна карта“, която да помогне на растителните видове да се адаптират към климата, който се затопля много бързо.
Разкритата горска екосистема включва цъфтящи растения и дървета. Видове, които понастоящем отсъстват от района, където не живее нищо особено, освен лишеи и някои мускусни волове.
Това е екосистема, която няма съвременен аналог. Тя е смесица между арктически видове и видове от умерения пояс. Това е климат, подобен на този, с който очакваме да се сблъскаме на Земята поради глобалното затопляне, и ни дава известна представа как природата може да реагира на повишаването на температурите.
Пише в проучването, публикувано в списание Nature.
Датският екип казва, че намерената от тях ДНК се е запазила благодарение на температурите на замръзване. Както и защото е била свързана с глина и кварц, което също забавя процеса на разграждане.