fbpx
19.8 C
София

Експерти по киберсигурността оцениха актуалните приложения за видеоконференции

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

в разгара на световната епидемия от COVID-19 софтуерът за видео общуване започна нов тренд. За хората е важно техните разговори да са защитени и едновременно с това да предлагат колкото се може повече удобства. В тази връзка екип експерти по киберсигурността от Mozilla Foundation направиха проучване и оценка на най-популярните приложения за видеоразговори. Ако очаквате Zoom да е на дъното, пригответе се за изненади – софтуерът всъщност се справя сравнително по-добре от конкуренцията и на тема защита.

За проучването бяха изследвани 15 приложения – Zoom, Google Hangouts, FaceTime, Jitsi Meet, Skype, Facebook Messenger, WhatsApp, Signal, Microsoft Teams, BlueJeans, GoTo Meeting, Cisco WebEx, Houseparty, Discord, и Doxy.me. Те са оценени по определени критерии и спрямо тях се решава дали софтуерът е способен да компрометира сигурността ви в интернет. Заедно с презентацията беше направено изявление:

„Учените подробно разгледаха общите  условията за ползване на компаниите, прегледаха характеристиките на софтуера и се спряха на критични въпроси от вида споделят ли се потребителски данни с трети лица, и предупредени ли са потребителите, ако техните разговори се записват.“

Най-зле сред групата и много под минималните критерии на Mozilla Foundation е приложението Houseparty. Според експертите то обработва прекомерно голямо количество лични данни. Един плюс е, че това е упоменато в правилата за ползване (които едва ли някой ще прочете). Освен това софтуерът използва инструменти за събиране на данни дори от профилите ви в социалните мрежи. Информацията се изпраща на външни фирми, занимаващи се с маркетинг.

Освен него, Houseparty, Discord и Doxy.me също не покриха минималните изисквания на специалистите. Най-високо в класацията се качиха, естествено, FaceTime на Apple и Signal. Те използват криптиране на потоците си от информация, така че няма изненади от този аспект. Според проучването Zoom също се справя добре след последните ъпдейти на софтуера. Докладът гласи:

„В полза на Zoom е това, че компанията осъзна грешките си и работи усилено, за да ги поправи.“

Покритието на минималните изисквания обаче не означава, че софтуерът е абсолютно надежден. Според Ашли Бойд от Mozilla някои от тях все още могат да представляват известен риск за потребителите. Не че оплакването за вашата сигурност ще ви избави от досаден онлайн час или несигурна среща с шефа. Въпреки това е хубаво да имаме предвид каква лична информация попада в чужди ръце.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

2 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини