fbpx
20.8 C
София

Защо ChatGPT разгневи Илън Мъск

Най-четени

Американският предприемач Илън Мъск има основен принос за първоначалното финансиране на OpenAI, дружеството с нестопанска цел за изследвания в областта на изкуствения интелект, заедно с други лица от Силициевата долина през 2015 година. Мъск влезе в състава на борда на директорите на OpenAI и дори сподели председателството на компанията със Сам Алтман. През 2018 година обаче Мъск напуска екипа на фона на напрежението около председателството на компанията.

Причината за гнева на Мъск към ChatGPT

Според анонимни източници, цитирани от Semafor, Мъск вече не вярвал в бъдещето на OpenAI и смятал, че компанията е изостанала твърде много от невероятния напредък на Google в областта на изкуствения интелект. Той е имал готово решение, за да поправи това и затова искал да поеме контрола над нея, да стане неин единствен шеф. Алтман и Грег Брокман, също съосновател, а сега председател на компанията, отказали Мъск да поеме властта, тогава милиардерът напуска борда на директорите, официално заради „конфликт на интереси“.

Мъск обеща да дари на компанията един милиард долара в продължение на няколко години, но OpenAI така и не видя тези пари, които ѝ бяха необходими, за да покрие гигантските разходи, наложени от обучението на нейния изкуствен интелект. Според икономическия вестник причината за това била липсата на финансиране от страна на Мъск, но също така и появата на технологията на „трансформаторите“. Това е революционна и скъпа технология за дълбоко обучение, въведена от Google през 2017 година, която принуди OpenAI да промени радикално работата си. През 2019 година OpenAI открива OpenAI LP – дружество с нестопанска цел. Четири месеца по-късно, през юли 2019 година, OpenAI разкри „ексклузивно партньорство“ с Microsoft, свързано с инвестиция от 1 милиард долара от софтуерния гигант.

Мъск все още не е усвоил това преминаване от структура с нестопанска цел към структура със стопанска цел, която според него е причинена от неговото напускане. Той дори прекъсна достъпа, който позволяваше на OpenAI да използва данни от Twitter за обучение на своите модели. От друга страна, Сам Олтман напълно отрича обвиненията на Илън Мъск.

„Ние не сме контролирани от Microsoft, те дори нямат място в борда на директорите. Ние сме независима компания.

обявява той

А що се отнася до края на „всичко с отворен код“, той също има оправдание:

„Не мисля, че би било добре GPT-4 да бъде с отворен код, например. Не можем да изключим възможността той да внесе някакъв хаос в света.“

добавя още Алтман

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

3 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Moto Razr 40 Ultra – впечатлява от пръв поглед, печели ни с практични решения

В месеците след пандемията, най-накрая пазарът на сгъваеми смартфони, както глобално, така и в България започна да набира скорост, а тази година виждаме все...

Подобни новини