Украйна наложи санкции срещу „Росатом“, дъщерните му дружества и други компании от руската ядрена индустрия, като указът за санкциите бе публикуван в уебсайта на украинския президент Владимир Зеленски. Ограниченията се налагат за период от 50 години.
Списъкът на поднадзорните руски субекти в новия президентски указ включва, наред с другото, Запорожката АЕЦ, която е създадена по указание на руския президент Владимир Путин през октомври 2022 г., Росатом и неговите подразделения, корпоративната академия, Международния изследователски център на базата на реактора МБИР (многоцелеви изследователски реактор на бързи неутрони), ведомствената охрана на Росатом, Института за реакторни материали, други организации, предприятия и изследователски институти на държавната корпорация. Украйна ще блокира активите на организациите, поставени под санкции, ще ограничи или напълно ще прекрати търговските транзакции с тях, ще преустанови изпълнението на икономически и финансови задължения и ще забрани плащанията.
„Решението на Съвета за национална сигурност и отбрана относно санкциите срещу руската ядрена индустрия влезе в сила. И това не е последното решение по отношение на този отрасъл“, заяви Зеленски в канала си в Telegram. Според него Русия използва ядрената индустрия като един от начините за оказване на натиск върху други държави. Зеленски добави, че руската ядрена индустрия трябва да попадне под „глобални санкции“, по които Украйна работи с партньорите си.
Украйна има четири действащи атомни електроцентрали: АЕЦ „Ровно“, АЕЦ „Хмелницки“ и АЕЦ „Южна Украйна“, както и АЕЦ „Запорожие“ (състояща се от шест реактора, произвеждащи мощност от порядъка на 6000 мегавата) и спряната АЕЦ „Чернобил„. Запорожката АЕЦ е най-голямата атомна електроцентрала в Европа по отношение на инсталираната мощност. Руското министерство на отбраната обяви, че е поело контрола над обекта на 28-ми февруари, четири дни след началото на инвазията в Украйна. През месец октомври 2022 г. руският президент Владимир Путин нареди Запорожката АЕЦ да стане федерална собственост, като за целта правителството създава ФГУП (Федерално унитарно държавно предприятие) „Запорожка АЕЦ“.
Възможността за налагането на санкции срещу руската ядрена промишленост се обсъжда от Европейския съюз, който подготвя десети пакет от санкции за годишнината от началото на наричаната от Русия „специалната операция“. Авторитетното издания Ройтерс съобщи, че ограничения върху руската ядрена индустрия вече са предложени от Полша и Литва, които също възнамеряват да поискат допълнителни санкции срещу руските диаманти и да намалят тавана на цените на руския петрол. Унгария от своя страна предупреди, че ще наложи вето на опитите за налагане на санкции на руската ядрена индустрия. „Пакш“, единствената действаща атомна електроцентрала в Унгария, е построена през 1983 г. по съветски проект. През 2014 г. е подписано споразумение с „Росатом“ за изграждане на пети и шести блок на централата; разработването на изкопа за петия блок започва през септември 2022 г.