Facebook многократно се сблъсква с критики за своята политика на освобождаване от проверка на достоверността на публикациите на политици, биващи част от политически кампании и агитации, която прие в началото на есента, но изпълнителният директор на най-голямата социална мрежа в света Марк Зукърбърг отново защитава решението на социалната мрежа. В интервю, излъчено в понеделник, Зукъръбрг казва, че е важно хората сами да преценяват какво говорят политиците, дали да им вярват и как да го интерпретират.
„Това, в което вярвам е, че в една демокрация наистина е важно хората да виждат сами какво казват политиците, за да могат да изграждат собствената си политическа принадлежност и мнение. И знаете ли, не мисля, че една частна компания трябва да цензурира политиците и новини.“, заяви Зукърбърг пред американската телевизия CBS в сутрешния блог „This Morning“ с водещ Гейл Кинг. Интервюто беше отразено от технологичния портал CNET, който е собственост на медията.
Зукърбърг защитава противоречивия подход на социалната мрежа към политическата реч, докато се опитва да постигне баланс между свободата на словото и борбата с дезинформацията на фона на предстоящите президентски избори в САЩ. Facebook е изправена пред нарастващ натиск да прави повече, за да спре или поне да регулира дезинформацията, речта на омразата и друго обидно съдържание, бивайки най-голямата социална мрежа в света, която има 2,5 милиарда потребители. Компанията също се е сблъскала с твърдения, че цензурира консервативната реч, което многократно отрича. Припомняме как на миналите президентски избори в САЩ, когато за президентския стол на Щатите се съревноваваха настоящия президент Доналд Тръмп и Хилъри Клинтън, компанията бе обвинена в намеса и манипулация на вота на гласоподавателите чрез разпространяването на агитационни и крайно политически насочени новини и промотиране на изкривяващо фактите и събитията съдържание.
Зукърбърг, който беше разпитан заедно със съпругата си Присила Чан, също призна, че е бил на вечеря с президента Доналд Тръмп в Белия дом през октомври.
Марк каза, че са говорили по „редица въпроси“, които са били на дневен ред за президента, но не представи конкретни данни, заявявайки, че това е „лична дискусия“.
Наскоро практика на компанията бе разкритикувана и от конкурентната социална мрежа Twitter, която зае далеч по-крайна и остра позиция, като напълно забрани публикуването на политически материали, реклами и кампании, като дори спомена, че осъжда решението на Facebook да оставя политиците да говорят каквото си искат, дори то да е откровено изопачено, недостоверно и манипулативно. В предишни интервюта Зукърбърг казва, се с работата на компанията си, той осигурява една трибуна за комуникация между хората и не е в нейния предмет да отговаря за това какво ще се обменя в нея, стига то да не нарушава обществените морални и етични интереси.
Преди известно време мъж от Калифорния дори се кандидатира за президент само за да може да публикува фалшиви новини във Facebook.
Facebook не отговори веднага на искане за допълнителен коментар.