Технологиите продължават да ни помагат в ежедневието, като превръщат досадните и трудни задачи в бързи и лесни. Този напредък обаче носи и недостатъци по пътя си. Един такъв недостатък е несъмнено поставянето на предизвикателства пред образователната система. Според преподавател по комуникации в Deakin University, Австралия, една от всеки пет оценки, които студентите изкарват, е благодарение на изкуствен интелект (ИИ).
Преподавателите в Deakin University имат все по-големи притеснения относно възможни начини за преписване и измама по време на изпит. Преподавателят Сали Брандън използва софтуер за плагиатство и засичане на всякакъв вид измама. Тя открива, че 10 от 54 оценки за последния семестър, са постигнати именно чрез помощта на ИИ.
Основната причина за това съотношение е развитието на ChatGPT – силно напреднал чатбот с изкуствен интелект, който е способен да генерира перфектно съдържание. Той е безплатен и поради тази причина е достъпен до много голям брой потребители. Въпреки това обаче, като всяка система, ИИ също има ограничения.
Едно от ограниченията на ChatGPT е, че съдържанието от чатбота не е създадено по най-актуалната информация. В уебсайта е описано, че знанията му са към септември 2021 г. Освен това, ИИ невинаги може да гарантира точността на информацията, която предоставя. С други думи, технологиите с изкуствен интелект със сигурност могат да доведат до дезинформация. Също така, ИИ не може да възпроизведе причинно-следствените връзки така, както те се подреждат в човешкия мозък.
Софтуерите за засичане на измама също се увеличават. Инструменти като GPT Output Detector имат успех в откриването на фалшиви статии и непрекъснато се усъвършенстват. Но експертите се надяват, че властите ще решат този проблем чрез някакъв вид регулиране, за да се осигури по-добро бъдеще.