Създаването на изкуствена ДНК разкрива възможности за разработването на най-различни протеинови препарати чрез контрол и управление експресията на гените. Към тази фабрика за лекарства учените се стремяха от десетилетия.
Експресията на гените е фундаментален процес, който е в основата на функционалността на всички живи организми. Учените от дълги години се опитват да го контролират, за да започнат да създават протеинови лекарствени препарати срещу много болести. Като пример за полезността на тази технология се посочва иРНК ваксината срещу COVID-19, която дава инструкции на клетките да изградят същия протеин, какъвто е на повърхността на SARS-CoV-2, за да може имунната система да формира антитела срещу коронавируса.
На съвсем същия принцип имунната система може да бъде инструктирана да побеждава раковите клетки и другите сложни заболявания. За създаването на новата синтетична ДНК е използван нов изкуствен интелект.
Изкуственият интелект е обучен да разпознава структурата и регулаторния код на ДНК и в крайна сметка е създаден нещо като конструктор, с помощта на който лесно може да бъде променена регулаторната информация на генната експресия.
„ДНК е невероятно сложна и дълга молекула и затова е твърде сложно да се правят корекции в нея чрез четене и корекция на отделни поредици. За извършването на подобна работа са необходими години. Благодарение на новия ИИ, който изучи принципите за навигация по ДНК, същата работа може да бъде извършена само за няколко дни или за една-две седмици“ – заяви авторът на представената в края на миналата седмица научна работа Ян Зримъц.